A Corvinus Egyetem hallgatói kérik a kispestiek és wekerleiek segítségét, hogy egy kérdőív kitöltésével segítsék az Ady Mozi újjászületésének ügyét. A diákok konzulense fontosnak tartja, hogy olyan diplomamunkák készüljenek, amelyek egy-egy helyi kezdeményezést segítenek, így jelenlegi projektmunkáikkal az Átalakuló Wekerle mozgalmat támogatják nemcsak a Kós Károly téri üres épület, hanem a Zoltán utcai sportpálya és a wekerlei kispiac közösségi
hasznosítása érdekében – avat be a kezdeményezés részleteibe Tracey Wheatley, az Átalakuló Wekerle közösség oszlopos tagja. Mint mondja, az Ady Mozis kérdőívet – papíron és az interneten – már több mint kétszázan kitöltötték, ami igazolja, hogy sokakat foglalkoztat az épület sorsa. A civil önkéntesekből alakult Ady Mozi Baráti Kör két éve dolgozik a hányatott sorsú épület hasznosításának ötletein. Elképzelésből egyébként nincs hiány, kezdő vállalkozásokat segítő inkubátor-házat, közösségi kávézót, vagy éppen olyan szociális funkciókat álmodnak az 1600 négyzetméteres épületbe, mint az idősek, vagy éppen kisgyerekesek számára közösségi programok szervezése. Tracey Wheatley megjegyezte, bevételre is szükség lesz – például az épület egyes részeinek bérbeadásából – annak érdekében, hogy önfenntartó lehessen a ház. Hangsúlyozta, fontos számukra, hogy minél kisebb ökológiai lábnyommal működjön majd az épület, például hasznosítsák az esővizet, vagy napkollektorokkal biztosítsák a fűtést és a meleg vizet. Sajnos mielőtt mindez megvalósulhatna, meg kellene vásárolni az épületet Havas Henrik cégétől, és be kell fejezni a felújítást, előbbi 200 millió forintba, utóbbi a becslések szerint 60 millióba kerülne. Gajda Péter polgármester és a különböző oldali képviselők is egyértelművé tették tavaly, hogy az önkormányzat nem szánhat 2-300 millió forintot az épületre, így a civileknek maguknak kell kitalálniuk, hogyan oldják meg az anyagiakat. Tracey Wheatley elismeri, sokan kételkednek abban, hogy ez sikerülhet, de ő hisz a helyi közösségben rejlő erőforrásokban; valaki üzleti tervet készít, más pályázati lehetőségek után kutat, megint mások majd a felújításban tudnak akár kétkezi munkával segítni. Hozzátette, az egyetemisták nemcsak a kutatást készítik, hanem magyar és külföldi működő modelleket is keresnek arra, hogyan lehetséges egy ilyen közösségi helyet létrehozni és működtetni. Minden ilyen feladatra várják is az önkéntes segítőket.
– Türelmesek vagyunk, de reméljük, nem kell újabb 30 évet várni arra, hogy élettel teljen meg az Ady Mozi épülete – zárta szavait az aktivista.
Ady Mozi kronológia
1928 – Megkezdi működését a filmszínház
1985 – Bezár az Ady mozi
2001 – A romos, beomlott tetejű műemlék épületet az önkormányzat Timár Béla – (Fidesz-FKGP-MDF-MKDSZ Polgári Kerekasztal) polgármestersége alatt kedvezményes áron (12,5 M Ft) eladta Havas Henrik cégének (Média Menedzser Oktató Kft.), amiért cserébe vállalta, hogy beruházásokat végez, és egy év múlva oktató-nevelő intézményt működtet benne. A szerződésben kikötötték, ha ez nem valósul meg 2002 végéig, az önkormányzat ugyanezen az áron visszavásárolhatja az épületet.
2003 – Bár a szerződésben vállaltak módosított határidőre sem teljesültek, Steinerné dr. Török Katalin (MSZP) polgármestersége és Gajda Péter alpolgármestersége alatt az önkormányzat nem élt visszavásárlási jogával.
2003 után - Havas cége időközben tönkrement, de tény, hogy százmilliós nagyságrendű felújítást végzett az épületen, amely jelenleg szerkezetkész. Havas sem befejezni, sem eladni nem tudta, így továbbra is üresen áll.
IDE kattintva mondja el a véleményet a volt Ady Mozi sorsáról Ön is!
|