A kormány szerint a magyar emberek joggal várják el, hogy minden eszközzel lépjen fel az illegális bevándorlás, és az azt elősegítő tevékenységek ellen. Az alaptörvény-módosítás indoklásában kifejtették, hogy „a magyar emberek az áprilisi 8-i országgyűlési választáson újra egyértelművé tették: nem akarják, hogy Magyarország bevándorlóországgá váljon. A magyarok azt sem fogadják el, hogy mások döntsék el helyettük, hogy kivel éljenek együtt.”
Az Országgyűlés a kormány javaslatára döntött az alaptörvény hetedik módosításáról, amelynek célja, hogy megvédje a nemzeti szuverenitást, és megtiltsa az illegális bevándorlók tömeges Magyarországra telepítését. Szavaztak továbbá a Stop Soros törvénycsomagról, vagyis a jogellenes bevándorlás és az azt szervező tevékenységek elleni intézkedésekkel kapcsolatos törvénymódosításokról is.
Az Alaptörvény 7. módosítása 10 cikkben 5 nagyobb témakört érint:
- Az illegális bevándorlás elleni küzdelmet. Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be, és nem kaphat menedékjogot az, aki olyan országon keresztül érkezik Magyarországra, ahol nem volt kitéve üldöztetésnek
- A gyülekezési jog korlátozását, azzal a kitétellel, hogy a véleménynyilvánítás szabadsága és a gyülekezési jog gyakorlása nem járhat mások magán-és családi életének, valamint otthonának sérelmével. Az állam jogi védelemben részesíti az otthont, annak nyugalma megóvása érdekében
- A közigazgatási bíróságok létrehozását, amelyek közigazgatási jogvitákban és törvényben meghatározott egyéb ügyekben döntenek majd. Továbbá útmutatást is adnak a bíróságoknak a jogértelmezésre, mely szerint az Alaptörvény és a jogszabályok értelmezésekor azt kell feltételezni, hogy a józan észnek és a közjónak megfelelő, erkölcsös és gazdaságos célt szolgálnak
- A hajléktalanság felszámolása érdekében a módosítás kimondja, hogy tilos az életvitelszerű közterületen tartózkodás, valamint az állam mellett az önkormányzatok is törekednek valamennyi hajlék nélkül élő személy számára szállást biztosítani
- A keresztény kultúra védelmét. Mostantól Magyarország keresztény kultúrájának védelme az állam minden szervének kötelessége
Büntethető az illegális bevándorlás szervezése
A Stop Soros törvénycsomag elfogadásával bűncselekménnyé minősítették az illegális bevándorlás szervezését, így különösen a határmegfigyelés szervezését, az információs anyagok terjesztését, a jogellenesen belépők számára tartózkodási jogcím szerzését, illetve ezeknek a bűncselekményeknek az elkövetéséhez anyagi eszközök szolgáltatását.
Kimondták azt is, ezentúl nem lehet elfogadni annak a menedékkérelmét, aki biztonságos harmadik országon keresztül érkezett, vagyis nem volt kitéve üldözésnek, súlyos sérelem veszélyének, illetve olyan országon keresztül érkezett, ahol kapott volna megfelelő védelmet.
A jogszabálycsomag kiegészítette a rendőrségről szóló törvényt is egyrészt azzal a meghatározással, hogy a rendőrség részt vesz a jogellenes bevándorlás megakadályozásában. Másrészt része lett a törvénynek a határbiztosítási távoltartás intézménye annak érdekében, hogy a schengeni határvonaltól, illetve a határjeltől számított 8 kilométeres sávon belülre ne léphessenek olyanok - illetve a rendőrség eltávolíthassa onnan őket -, akikkel szemben a határzár tiltott átlépése, megrongálása, a határzárral kapcsolatos építési munka akadályozása, embercsempészés, jogellenes tartózkodás elősegítése vagy jogellenes bevándorlás elősegítése, támogatása bűncselekmény miatt büntetőeljárás van folyamatban.
Védettebbek vagyunk
Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint az alaptörvény módosításával és a Stop Soros elfogadásával Magyarország függetlensége stabilabb alapot kapott.
A szakértő erről az m1-en beszélt, azzal összefüggésben, hogy az alaptörvény biztosabb védelmet nyújt a Brüsszelből érkező önkényes rendelkezésekkel szemben.
- Az alaptörvény-módosítás szerint, ha Magyarország szuverenitását sértő döntés születik Brüsszelben - például egy felső határ nélküli kvótarendszerről -, Magyarország Alkotmánybírósága vizsgálhatja Brüsszel hatáskörén való túlterjeszkedését - magyarázta ifj. Lomnici Zoltán. Hozzátette, a törvénynél a jogalkotó összegezte a bíróságok gyakorlatát, a nemzeti konzultációkat, továbbá a népszavazás eredményeit is felhasználva hozta létre a tényállást.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter egy mai sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a most elfogadott jogszabályok gyakorlati alkalmazása kizárja, hogy Magyarország bevándorlóországgá váljon. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy az Országgyűlés messze a kormánypártokat meghaladó többséggel fogadta el a törvényjavaslatokat.
- Ugyanakkor ez nem jelenti azt - mondta -, hogy a jogszabályok elnyerték volna az ellenzék többségének támogatását. - Az ellenzék többsége továbbra is bevándorláspárti álláspontot foglalt el - fogalmazott.
Burány Sándor (MSZP-P), Kispest országgyűlési képviselője nemmel szavazott, mind az alaptörvénymódosításra, mind a Stop Soros törvénycsomagra. Dr. Hiller István (MSZP-P), szintén Kispest országgyűlési képviselője nem vett részt a szavazásban.
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
|