Tévedésre adhat okot, hogy az angol Halloween szó szerinti fordításban a Mindenszentek (All Hallows) előtti estét jelenti, vagyis október 31-et. Ez egy ősi kelta ünnep, az Írországban és Skóciában élő törzsek ezen a napon ünnepelték az újévet - a Samhain-t, vagyis "a nyár végét" és ilyenkor egyszerre hódoltak a Napisten és a holtak Ura előtt. A hiedelem szerint október utolsó napján a legvékonyabb a választóvonal az élők és a holtak világa között. Az eltávozott lelkek ilyenkor útra kelnek, addig barangolnak, amíg meg nem találják egykori lakhelyüket, és ezen az éjszakán megpróbálnak visszatérni a világba. Már a kelták is védekeztek a biztonságukat veszélyeztető esemény ellen: a tökéletes megtévesztés érdekében szellemnek öltözve parádéztak az utcákon, hogy a gonoszt a végsőkig megzavarják, hogy aztán könnyebben elűzhessék. Mások édességekkel próbálták megbékíteni őket.
A jelmezes parádé a mai napig megmaradt és hazánkban is egyre többen öltenek ijesztő ruhákat és tartanak Halloween-partyt, amelyeket sokáig csak az amerikai filmekben láthattunk.
A halottak visszajárásától való félelem egyébként a magyar hiedelemvilágban is megtalálható, sok helyen például Mindenszentekkor nem végeztek földmunkát, hogy ne háborgassák az alattuk „alvókat”.
Jack, vagyis a lámpás története
Halloween szimbólumakétségkívül a töklámpás, az ún. Jack-lámpa, amely eredetileg kettős célt szolgált: egyrészt távol tartotta a gonosz szellemeket, másrészt pedig így világítottak a halottak szellemeinek, hogy azok hazatalálhassanak.
Jack a hiedelem szerint egy részeges, ám tréfás és leleményes kovács volt. Olyannyira, hogy még az ördögöt is megviccelte; mikor az eljött érte, hogy elvigye, Jack felzavarta őt egy hatalmas fa tetejére, aztán keresztet rajzolt a fa törzsére. Mivel az ördög köztudottan irtózik a kereszt érintésétől, nem tudott lejönni a fáról. Jack csak azután engedte le az alvilági figurát a fáról, miután az megígérte, hogy nem kísérti őt többé. Amikor Jack meghalt, a mennyországba nem engedték be iszákossága és csínytevései miatt, ám a pokolban sem találhatott otthonra, mert az ördög is haragudott rá, amiért korábban túljárt az eszén. Ezért csak odadobott Jacknek egy izzó fadarabot a pokol tüzéből, hogy legalább vak sötétben ne kelljen kóborolnia az idők végezetéig. Jack beletette a mécsest egy kivájt fekete retekbe (más források szerint répába) és azóta bolyong lámpásával a mennyország és a pokol között. A kelta retket (répát) az amerikaiak időközben tökre változtatták, (állítólag azért, mert abból több volt nekik) és a világító sárga gömb lassan Halloween szimbólumává vált.
Csokit vagy csínyt!
A házfalakra felfuttatott műanyagpókok, faágakról lecsüngő akasztott bábok, kerítés mögül kikandikáló, hatalmasra fújt drakulabáb mindennapos látnivaló ezekben a hetekben Amerikában és Angliában. Október utolsó estéjére aztán elkészülnek a várva várt maskarák is, megérkeznek a meghívók a partira, és hangos gyerekcsapatok lepik el az utcákat. Boszorkák, szellemek, űrlények, szuperhősök, királylányok és különféle állatok kavalkádja masírozik házról házra, hogy harsány „csokit vagy csínyt!” – kiáltással némi édességet csikarjon ki a háziaktól.
Az édességkoldulás jellegzetesen halloweeni szokását ír farmerek vezették be, amikor házról házra járva koldulták össze a nagy, tűzrakásos parti elemózsiakészletét, miközben megfenyegették azokat, akik semmit nem adakoztak.
Aki azonban üres kézzel nyit ajtót, vagy ügyet sem vet a látogatókra, az később kellemetlen meglepetésekre számíthat: lehet, hogy felborítva találja másnap reggel a szemetesét vagy krétafirkák borítják a bejárati ajtaját.
Sokan keverik mindenszentek és halottak napját
Bár sokan úgy gondolják, hogy mindenszentek és halottak napja egy ünnep, ráadásul egymás után is következik november 1-én és 2-án, mégis külön kell választani a kettőt.
November 1-én, azaz Mindenszentek napjánaz üdvözült lelkekről emlékezik meg a katolikus egyház. A mindenszentek ünnepe a történelem folyamán szorosan összekapcsolódott az ősszel tartott ősi kelta Samhain pogány ünneppel. Úgy hitték, az elmúlt évben meghalt emberek lelkei ezen az éjjelen vándorolnak át a holtak birodalmába. Az ünnepen a lelkeknek ételt és állatot áldoztak, hogy megkönnyítsék számukra a vándorlást.
November 2. azaz halottak napja egy keresztény ünnep az elhunyt, de az üdvösséget még el nem nyert, a tisztítótűzben lévő hívekért. Halottak napján szinte mindenki gyertyát, mécsest gyújt meghalt szeretteikre emlékezve, és a temetőkbe is nagyon sokan látogatnak ki, hogy virágot vigyenek a sírokra.
|