Hét év alatt 700 milliárd forintot költ a kormány egészségügy fejlesztésre az Egészséges Budapest Program keretein belül. Az elmúlt években már 500 milliárd forintot fordítottak a vidéki ellátórendszerre, most a fővároson, és annak agglomerációján a sor.
Dr. György István, Kőbánya és Kispest választókerületi elnöke, Budapest kormánymegbízottja a Bajcsy- Zsilinszky Kórházban tartott sajtótájékoztatón emlékeztetett: a baloldal 2002 és 2010 közötti kormányzása alatt 600 milliárdot vont ki az egészségügyből, eközben a fővárosi betegellátás és a kórházak teljesen leépültek, eladósodtak. A beszerzések elmaradtak, az orvosi eszközök leamortizálódtak, az egészségügyi dolgozók elmenekültek a pályáról, vagy akár az országból is. Ezt sajnos nem lehet hónapok alatt rendbe tenni.
- A kormány 2010 óta 77 kórházat, 54 rendelőintézetet és 97 mentőállomást újított fel. 23 új rendelőintézetet és 30 új mentőállomást épített országszerte. Mostanra vált lehetővé, hogy a kormány elindítsa Budapest történetének legnagyobb kórházfejlesztési programját, az Egészséges Budapest Programot. Ennek köszönhetően, a következő 10 évben összesen 700 milliárdos fejlesztést hajt végre a fővárost és az agglomerációt is kiszolgáló kórházakban, valamint szakrendelőkben – mondta el a kormánymegbízott, aki külön kitért a kőbányai fejlesztésekre, hiszen az nem csupán a X. kerületi, hanem a kispesti lakosokat is érinti. A tervezett átalakítás jelentősen javítja a kőbányaiak járóbeteg-ellátásának minőségét, segíti a Bajcsy-kórház járóbeteg-szakellátásának lebonyolítását, lehetővé téve a fekvőbeteg részlegek tehermentesítését, valamint gazdaságosabb és biztonságosabb működését.
Új szakrendelő épül a kórház területén (látványterv)
- Első körben, 3,778 milliárd forintból megújul a Kőbányai Egészségház, a Bajcsy-Zsilinszky kórház 1,474 milliárd forintot kap a kardiológiai intervenciós eszközpark megújítására, orvosi műszerbeszerzésre és informatikai fejlesztésekre. 637 millió forintból megtervezheti a kórház a komfortosítást, és egy új központi épület kialakítását, valamint a Paula és Gizella rehabilitációs telephelyek felújítását. Emellett 950 millió forintot költhetnek energiahatékony korszerűsítésre – sorolta a közeljövőben megvalósuló fejlesztéseket dr. György István.
Dunai Mónika Rákosmente országgyűlési képviselője hozzáfűzte: a fejlesztések mellett ugyanilyen fontos, hogy az egészségügyi munkaerőhiányt is orvosolja a kormány. A betegellátás javítása érdekében fontos az is, hogy több és jobban megbecsült egészségügyi dolgozó legyen. A kormány erre is jelentős energiát és pénzt fordít: 2012 óta 400 milliárd forint jutott az egészségügyi dolgozók béremelésére.
A kórházak és szakrendelők mellett 2025-ig három centrumkórház is épül a fővárosban. A centrumkórházak azok az intézmények, amelyek a nap 24 órájában, a hét 7 napján minden szakmában képesek ellátást nyújtani. Már ebben az évben 40 milliárd forintot fordít a kormány a kórházak orvosi eszközparkjának, informatikai rendszerének megújítására, illetve a helyi igényektől függően épület felújításra, új tömb kialakítására. A legtöbb helyen már megkezdődtek a tervezési, illetve építési munkálatok.
|