A kerületi ügyekben mindig hallgatag Hiller István témát talált: megüzente a kormánynak, hogy ne csodálkozzon a pedagógusok sztrájkján. Az MSZP oktatáspolitikusa szerint ugyanis a Fidesz-kormány cserben hagyta a tanárokat.
Abból a szempontból sajnos tényleg nincs min csodálkozni a hétfői eseményeken, hogy a baloldal hónapok óta nyíltan uszít a kormány ellen az iskolákban. Mindezt ráadásul meg sem próbálják leplezni: a szakszervezeti sztrájkbizottság előbb Dobrev Klárával egyeztetett, majd arra kérte a sztrájkoló tanárokat, hogy viseljenek kék szalagot, ami köztudottan Márki-Zay Péter baloldali miniszterelnök-jelölt ötlete és viselete. A pedagógusok döntő többsége viszont átlátott a szitán és nem lépett sztrájkba.
– A baloldal megpróbál úgy tenni, mintha a pedagógusok érdekeiben lépne fel, de eközben erőszakos módon benyomul az iskolai közegbe, és törvénytelen sztrájkba kergeti a dolgozókat – nyilatkozta lapunknak Földesi Gyula, a választókerület fideszes elnöke, utalva arra, hogy jogszabály szerint csak jogerős bírósági döntés birtokában lehet sztrájkot szervezni.
Jelen esetben viszont ezt nem várták meg az érintettek, pedig a szakminisztérium is kérte az akció elhalasztását. Annál is inkább, mert törvénytelen sztrájk esetén a hiányzást a pedagógusoknak és a diákoknak is be kell pótolniuk, ezzel pedig nehéz helyzetbe kerülnek a szülők is, akiknek a pandémia idején éppen elég szabadságuk ment rá az otthoni tanulásra.
– Nem kérdés, hogy a tanárok tiltakozása a baloldal kampányakciója volt, nem is próbálták leplezni az akció politikai töltetét. Az pedig különösen felháborító, hogy a választás közeledtével már megint az a baloldal használja ki és hergeli a pedagógusokat, amelyik korábban tönkretette az oktatást – fogalmazott Földesi Gyula, aki szerint álságos, hogy Hiller István most félti a tanárokat, hiszen Hiller István oktatási minisztersége százával zártak be iskolák, óvodák és megalázóan alacsony bérért dolgoztak a tanárok, már akinek volt állása, miután a baloldal 15 ezer pedagógust tett utcára.
– A baloldali kormányok idején nem volt tanári életpályamodell, sem teljesítményalapú szakmai értékelés. A baloldal tandíjat vezetett be, elvette a diákok utazási kedvezményét, fizetőssé tette a bölcsődei-, óvodai étkeztetést. Akkoriban szó sem lehetett ingyenes tankönyvekről, szakképzési ösztöndíjakról vagy ingyenes nyelvvizsgáról. Ezzel szemben az Orbán-kormány által 2013-ban életre hívott életpályamodell több lépcsőben 50 százalékkal emelte a pedagógusok fizetését. A pedagógushallgatók számára külön ösztöndíjrendszert alakítottak ki.
2020-ban a köznevelésben újabb 10 százalékos, a szakképzésben pedig 30 százalékos emelés következett, sőt az igazgatók jelentős pótlékemelést kaptak. Az idei év újabb 10 százalékos fizetésemeléssel indult a köznevelésben dolgozók számára, és a kormány ígéretet tett arra is, hogy 2023-ban nagyobb volumenű bérrendezés következik. Mindezek fényében teljesen érthető, hogy az iskolai dogozók zöme nem érezte szükségét a munkabeszüntetésnek – magyarázta Földesi Gyula.
Nyitókép: MTI
|