Béremelés az egészségügyben
Tovább nő novemberben az orvosok, az ápolók és a kórházi gyógyszerészek bére, amelynek köszönhetően az ágazatban dolgozók már decemberben emelt fizetéssel számolhatnak – írja a Magyar Idők.
Bruttó 100 ezer forint alapbéremelésre számíthatnak a következő hónaptól a szakorvosok és a kórházi szakgyógyszerészek, a teljes munkaidőben foglalkoztatott egészségügyi szakdolgozók pedig 12 százalékkal több fizetést vihetnek haza decembertől a bérmegállapodás szerint. Ezúttal a szakvizsgával nem rendelkező orvosok és kórházi gyógyszerészek fizetése is emelkedik, 50 ezer forinttal.
A KSH adatai szerint 2017 első felében 277 617 forint volt az egészségügyben dolgozók havi bruttó átlagkeresete, ami 32.000 forinttal több a tavalyinál, de a 2015-ös átlagot majdnem 60 ezer forinttal haladja meg. Ez a 2016 nyarán a kormány és az ágazati érdekképviseletek között létrejött megállapodásoknak köszönhető. Ennek eredményeként például tavaly szeptemberben a teljes munkaidőben foglalkoztatott szakorvosok és kórházi szakgyógyszerészek bruttó 107 ezer forint béremelésben részesültek.
A már beharangozott két fizetésemelés jövőre, illetve 2019 novemberében esedékes, amikor is a nővérek és ápolók számíthatnak 8-8%-os emelésre. A szakdolgozói bértábla már nem tükrözi a tavaly júniusi bérmegállapodás során kialakított belső fizetési arányokat, ezért az egészségügyi szak- és szakmai szervezetek, illetve az egészségügyi államtitkárság szerint is át kell dolgozni.
Ezt a helyzetet nem fogja segíteni a 2018-ban esedékes újabb minimálbér- és bérminimum emelés. Vagyis az egészségügyi dolgozók elveszíthetik nehezen elért relatív előnyüket a többi ágazathoz képest. A Magyar Idők információja szerint ugyanakkor az elmúlt hetekben felgyorsultak az események, és immár jó esély van arra, hogy egy köztes bérrendezés is legyen az egészségügyben.
forrás:magyaridok.hu
Fotó: pixabay.com
|
0 Hozzászólás - legyél te az első!