Az Országgyűlés által elfogadott jövő évi büdzsé fókuszpontjában a családvédelmi akcióterv végrehajtása áll: jövőre az ideinél 224 milliárddal több, 2228 milliárd forint áll majd rendelkezésre a családok támogatására. Ez az összeg pedig mintegy két és félszeres annak, amely a 2010. évben jutott erre a területre. Ezzel a jövő évi költségvetésben megvannak a források a családvédelmi program minden elemének megvalósítására, így a babaváró támogatásra, a csok kedvezményes hitel lehetőségének kiterjesztésére az otthonteremtési program további bővítésével, a gyermekes családok jelzáloghitelének átvállalására, a nagycsaládosok autóvásárlási programjára, a folytatódó bölcsőde-fejlesztésekre és -építésekre, a négygyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentességére, illetve a nagyszülői gyed bevezetésére.
Jövőre a lakástámogatások összege megközelíti a 300 milliárd forintot, ezzel 2010-hez viszonyítva megduplázta a kabinet a lakástámogatásra fordított összeget.
A kormány szerint annak ellenére is szükséges a családtámogató források bővítése, hogy Európában már most is Magyarországon a legmagasabb a családtámogatások bruttó aránya a nemzeti össztermékhez (GDP) képest. Eközben tovább emelkedik a gyermekétkeztetésre fordítható támogatás mértéke is, 2020-ban már több mint 82 milliárd forint áll erre a célra rendelkezésre. A 2020/2021. tanévtől a tankönyv ellátás teljesen ingyenes lesz, az erre fordított összeg mintegy 14 milliárd forintra emelkedik.
A költségvetés másik hangsúlyos eleme a gazdaságvédelmi akcióterv, amely mintegy 500 milliárd forintos segítséget jelent a gazdaság szereplőinek. A 13 plusz 1 pontból álló csomag tartalmazza a szociális hozzájárulási adó (szocho) 2 százalékpontos csökkentését, a kisvállalati adó (kiva) 1 százalékpontos mérséklését, valamint további terhek egyszerűsítését, megszüntetését: az adóelőleg feltöltését eltörlik, 2022 végéig és 5 százalékra csökken a szálláshely-szolgáltatások áfája, a munkaerő mobilitás elősegítése érdekében bővíti a kabinet a munkásszálás építési programot.
A kormány ezekkel az intézkedésekkel kívánja megvédeni a magyar gazdaság eddigi eredményeit, valamint a lassuló európai gazdasági növekedési környezetben így kívánja fenntartani a magyar gazdaság uniós átlag feletti növekedési ütemét.
Minden kiemelt szakpolitikai terület lényegesen több forrásból gazdálkodhat, oktatásra 645 milliárd forinttal, egészségügyre 770 milliárd forinttal, az ország biztonságának megőrzésére közel 800 milliárd forinttal lesz magasabb összeg, mint a baloldal által utoljára benyújtott 2010-es költségvetésben.
Forrás: MTI, hirado.hu
Főkép: Facebook
|