Energia-veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány
Több más országhoz hasonlóan a magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet hirdetett ki. Ennek lényege egy 7 pontos, augusztusban életbe lépő intézkedési terv, melynek célja, hogy az ország felkészüljön az energiaválságra, így legyen elég gáz és áram a téli időszakban is, s hogy a várhatóan tovább emelkedő energiaárak mellett is fenntartható legyen a lakossági rezsicsökkentés.
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és a brüsszeli szankciók miatt Európa-szerte drasztikusan emelkednek az energiaárak és energiaválság alakult ki, ezért a magyar kormány is energia-veszélyhelyzetet és rendkívüli intézkedéseket hirdetett ki. Az augusztusban életbe lépő 7 pontos intézkedési terv a magyar lakosság és gazdaság energiaellátásának védelmét szolgálja: biztosítja, hogy az országnak legyen elég energiája a téli időszakban is, miközben a rezsicsökkentést továbbra is fenntarthatóvá teszi. Az átlagfogyasztás mértékéig így továbbra is havi közel 159 ezer forintot spórolhatnak meg a háztartások.
A 7 pontos intézkedési terv:
1) 1,5 milliárd köbméterről 2 milliárd köbméterre növelik a hazai gázkitermelést
2) Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter felhatalmazást kapott újabb gázkészletek beszerzésére
3 Kiviteli tilalmat vezetnek be az energiahordozókra és a tűzifára
4) Év végéig jelentősen fokozzák a hazai lignit kitermelést, azaz szénbányászatot
5) A hazai energiaellátás biztosítása érdekében minél hamarabb – még ebben az évben – újraindítják a Mátrai Erőmű blokkjait
6) A biztonságos áramellátás fenntartása érdekében kezdeményezik a Paks 1. atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását
7) az átlag feletti villany- és gázfogyasztásra piaci árat számolnak fel
|
0 Hozzászólás - legyél te az első!