Persze nem minden műtét végezhető el egy nap alatt, de a technológiai fejlődésnek köszönhetően az ellátások köre egyre bővül. Ilyen típusú beavatkozásokat Magyarországon leggyakrabban szemészeti, szájsebészeti, nőgyógyászati, kardiológiai és urológiai területen végeznek.
2017-ben a 362 ezer egynaposként is elvégezhető beavatkozás közül 298 ezret végeztek el így, ezeket 34,4 milliárd forinttal finanszírozták. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai alapján Magyarország azon 14 ország között szerepel, ahol a szürkehályogműtétek több mint 90 százalékát végzik el egynapos ellátás formájában. Ám sajnos a 100 százalékos arány nem érhető el, mivel nem minden beteg alkalmas ilyen beavatkozás elvégzésére.
Az egynapos ellátás azért lehet előnyösebb, mert sokkal kisebb megterheléssel jár a betegek számára, például kisebb a műtéti seb, kevesebb időt kell a kórházban tölteni, csökken a gyógyulási idő, kevesebb a szövődmények esélye, és kisebb a munkából kiesés időtartam is.
De nem csupán a betegellátáson, hanem a körülményeken is igyekszik javítani a kormány. 2010 után – a rendszerváltozás óta – a legnagyobb, több mint 500 milliárd forintos fejlesztést hajtott végre az egészségügyben, a vidéki nagyvárosokban és településeken. Ennek köszönhetően országszerte épültek, illetve újultak meg a kórházak és a szakorvosi rendelők. Az elmúlt évek vidéki fejlesztései után tavaly megkezdték a budapesti és pest megyei intézmények felújítását is, amely az eszközállományt és az infrastruktúrát is érinti. Az Egészséges Budapest Programban 700 milliárd forintot fordítanak az intézményekre. És nemrég bejelentették: ezúttal is rendezi a kormány a kórházak adósságait.
Fotó: Pixabay.com
|