A közigazgatás átalakításának legfontosabb célja, hogy az emberek egyszerűbben és gyorsabban intézhessék el az ügyeiket – hangsúlyozta lapunknak Tarnai Richárd. Kispest országgyűlési képviselője kiemelte, a járási hivatalok a kormányhivatalok kirendeltségeként az államigazgatási ügyek intézésében nyújtanak majd segítséget az állampolgároknak.
Az Országgyűlés idén június elején fogadta el a járási hivatalok kialakításáról a törvényi szabályozást. A több száz éves múltra visszatekintő járási rendszert 1983-ban szüntetették meg, így harminc év után, de új szervezeti rendben és új céllal 2013. január 1-jével ismét létrejönnek a magyar közigazgatás egykor szerves egységét képező járások.
A járási rendszerre való felkészüléssel összhangban változik a jogszabályi környezet, a hivatalok működésének finomhangolására 70 kormányrendelet módosításáról született döntés. Jelenleg a kormányhivatalok részeként működő járási hivatalok szakigazgatási szerveinek illetékességi területének megállapítása zajlik.
A járási hivatalokban hat szakigazgatási szerv kezdi meg működését jövőre: a járási gyámhivatal, járási építésügyi hivatal, járási népegészségügyi intézet, járási állat-egészségügyi és élelmiszer-ellenőrző hivatal, járási munkaügyi kirendeltség és járási földhivatal.
A kormányzat azért fogott a közigazgatás átalakításába – tette hozzá Tarnai Richárd –, hogy csökkentse az állami bürokráciát, hatékonyabbá és egyszerűbbé tegye az állam területi működését. A cél az egyablakos ügyintézés biztosítása az emberek számára.
Az egyablakos ügyintézés azt jelenti, hogy az állampolgárok egyetlen helyen, a – 2013 végéig kialakítandó, reggel 8-tól este 8-ig nyitva tartó – kormányablakoknál tudják majd az állammal kapcsolatos hivatalos ügyeiket elintézni.
|