Jól tudom, hogy a kispesti mentőállomás az ország legtöbbet riasztott központja?
Egészen pontosan a legtöbb tengelyen töltött idővel rendelkező állomás, ez nem pontosan az esetszámot jelenti. De tény és való, hogy nagyon sokat dolgoznak a kollégák, a 274 mentőállomás közül az egyik legtöbbet. Ezért nem is lehetett megvalósítani sokáig a 24 órás készenléti szolgálat bevezetését, hiszen annak egyik alapfeltétele, hogy a bajtársak a 24 órás munkaidejük 33 százalékát ne tengelyen töltsék. Az országban utolsóként ugyan, de sikerült komoly átszervezésekkel megvalósítani ezt.
Mikor jött létre és milyen céllal az alapítvány?
1999-ben jött létre azért, hogy a kispesti mentők mindenapjait megkönnyítsük, és a betegellátás minőségén javítsunk.
Milyen támogatásokat kapnak?
Alapvetően a felajánlott adók 1 százalékával tudunk gazdálkodni, ez évente nagyjából 350 ezer forint. Ezt általában mentéstechnikai eszközökre, illetve a kollégák komfortérzetének javítására költjük. Minden támogatást szívesen veszünk, ezért fogadtuk örömmel Dódity Gabriella, a Kispesti Társaskör elnökének hívását, hogy idén, az Adventi estjükön az alapítványnak gyűjtenek. És ezért örültünk polgármester úr korábbi felajánlásának is, amely szerint még idén egy mellkaskompressziós műszert kapunk az önkormányzattól, cserébe vállaljuk, hogy rendezvényeken saját eszközökkel szűrővizsgálatokat végzünk. Ez egy nagyon drága, több mint négymillió forintba kerülő eszköz, ami nagyban megkönnyíti a munkavégzést. Erről még egyeztetések folynak az önkormányzattal, ebben is felajánlotta a segítségét Dódity Gabriella.
Mi az, amire ezen kívül szükségük lenne még?
Szénmonoxid mérőre. Ezek olyan speciális készülékek, amelyek a mentődolgozók táskáján jeleznek, ha olyan házba, vagy lakásba mennek beteget ellátni, ahol esetleg szénmonoxid-mérgezés gyanúja merül fel. Ezt ugyanis előre nem lehet megmondani, hiszen egy színtelen, szagtalan gázról van szó, ezért nagyon veszélyes. Viszont, ha a műszer jelez, akkor már tudják, hogy mi állhat a háttérben és ők sem lesznek veszélynek kitéve. A műszerek darabja 100 ezer forint, nem összetévesztendő a háztartásokban használt mérőkkel. Egy korábbi kampány kapcsán napokkal ezelőtt sikerült hozzájutnunk pár darabhoz, így most a meghibásodott darabokat szerencsére tudtuk pótolni.
Régi nagy célunk, amelyhez jelentős anyagi támogatásra lenne szükségünk az állomás tetőterének szigetelése, felújítása oly módon, hogy azt hasznossá lehessen tenni. Az állomás növekvő terhelése és az elmúlt 10 év alatti kapacitás fejlesztések (több mentőegység) végett az állomás dolgozóinak száma is jelentősen emelkedett, így szükséges lenne a helyiségek fejlesztése is. Ezen felül a nyári időszakban az állomás klimatizációja is hatalmas komfortérzet-javulást eredményezhetne az ott dolgozóknak a pihenőidejük eltöltése közben. Ami a felszereléseket illeti, a mentőkön szintén számos, a betegellátást egyszerűbbé, gyorsabbá és a beteg számára komfortosabbá tévő eszközt szeretnénk beszerezni. Alábbiak a teljesség igénye nélkül: Takarók, párnák, égési kötszerek, végtagrögzítő sínek, kimentő ponyvák, mentő ollók, beteg őrző monitorok, infra hőmérők, stb. Minden, ami a diagnosztikát és a hatékony mentést elősegíti.
Milyen esetekhez riasztják legtöbbször az állomás dolgozóit?
Nem vezetünk erre vonatkozóan külön statisztikát, de úgy látom, hogy leggyakrabban mellkasi fájdalomhoz, nehézlégzéshez és traumákhoz – akár iskolában is – hívják a kollégákat.
|