Szeptemberi végi adatok szerint a kórházak teljes adósságállománya 60 milliárd forint volt, amelyből a 30 napnál túli lejárt tartozás 45 milliárd.
Az adósságrendezés új elemeként is értelmezhető a "hatékonyságot növelő alapra" való pályázati lehetőség. Az intézmények olyan tervezett "csomagokkal" pályázhatnak, amelyek racionalizálja és hatékonyabbá teszi a működésüket.
A pályázatok az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) fogja "rangsorolni", a döntést a miniszter hozza meg, és akiknek befogadták a pályázatát, azzal az egészségbiztosító újabb támogatási szerződést fog kötni.
Ebben az évben - a tervhez képest - 151 milliárd forinttal több jutott az ágazatnak, ami a GDP 0,5 százaléka.
A kormány abban érdekelt, hogy az ÁEEK kórházfenntartói szerepét megerősítsék. Kiemelte, ezzel a forrással eltűnik a kórházak 30 napon túli lejárt szállítói tartozásállománya.
15 milliárd forintra történő pályázatnál nem lesz megkötés, hogy az intézmény energetikai korszerűsítéssel, betegút-átszervezéssel, háttérfunkciók gazdaságossá tételével pályázik-e.
A támogatás célja mindenképpen a betegbiztonságot fokozó, azt javító intézkedés, amely egyben a költséghatékonyságot is támogatja és hosszú távon is fenntartható.
A lejárt szállítói tartozások kiegyenlítésére szolgáló 45 milliárd forintot legkésőbb november 30-án utalják az intézményeknek, a 15 milliárd forint keretösszegű pályázatokról december 9-én dönt a miniszter és még karácsony előtt megkapják a pénzt a kórházak.
|