Az idén átadott, a pesterzsébeti Mátyás király téren álló református Összetartozás-templom felszentelésén Orbán Viktor úgy fogalmazott: templomaink világítótornyok – amikor egy új épül, növekszik a fény a világban. Mi, magyarok ezer éve templomépítő nemzet vagyunk, ilyen nemzetből viszont már egyre kevesebb van Európában.„Nyugat-Európa ma a kulturális és civilizációs talaj- és egyensúlyvesztés fázisában van. A nagy történelmi szerep és küldetés, amit a keresztény-keresztyén európai civilizáció az elmúlt 500 évben betöltött, most gyengül és szertefoszlik. Feladta küldetéstudatát, kulturális és szellemi örökségét. Egyszerűen eldobta jövőjét. Ilyenkor eszembe jut, hogy hányan és hányszor akartak bennünket felzárkóztatni oda, ahol ma már nem építenek templomokat, csak mecseteket” – magyarázta ünnepi beszédében.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a keresztény alapokon nyugvó demokráciában az államnak nemcsak feladata, de kötelessége is a hagyományos közösségekért felelősséget vállalni, a családtól a gyülekezeteken át a nemzetig bezárólag.
Mint mondta, minden egyes új templom bástyát jelent a nemzet szabadságáért és nagyságáért folyó küzdelemben. Ezért az Orbán-kormány 2010 óta Magyarországon, a Kárpát-medence magyarlakta területein 150 templomot építtetett és több mint 3000 hazai és külhoni templomot újíttatott meg. Az idén 80 éves Pesterzsébet-Szabótelepi Református Egyházközség s annak gyülekezete a megalakulását követő második évben, 1943-ban már igyekezett egyszer saját templomot emelni, a 2. világháború azonban gátat szabott a terveiknek.
Álmuk közel 70 évvel később kezdett valóra válni: 2011-ben Földesi Gyula akkori pesterzsébeti alpolgármester (napjainkban Pesterzsébet és Kispest választókerületi elnöke, a Fidesz regionális igazgatója – a szerk.) ötlete és közbenjárása nyomán vették fel a kapcsolatot Makovecz Imre Kossuth- és Ybl Miklós-díjas magyar építésszel, arra kérve őt, hogy tervezze meg a gyülekezet régi vágyát, egy saját templomot. A mester halála után tanítványa, Dósa Papp Tamás építész folytatta a munkát, s tervezte meg az épületet, amelynek kivitelezését a magyar kormány 640 millió forinttal támogatta. Az építészeti terveket Pesterzsébet Önkormányzata finanszírozta, továbbá jelentős adományt tett a Fővárosi Önkormányzat is.
A templomépítést szívügyének tekintette a gyülekezet néhai lelkipásztorának, Bagdy Istvánnak lánya, Bagdy Emőke professzor asszony is. Az elismert klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta egy évi jövedelmét ajánlotta fel, valamint élére állt egy országos gyűjtésnek is, amelyből 70 millió forint gyűlt össze az Összetartozás-templom megépítéséhez. Az ügy mellé állt a kispesti Fidesz is, téglajegy-akcióval segítve annak megvalósítását. A templom alapkövét 2018-ban rakták le a pesterzsébeti Mátyás király téren, ahol az építkezés utolsó fázisa néhány hónappal ezelőtt fejeződött be.
Borítókép: pesterzsebet.hu
|