1872. augusztus 20-án alakult meg az iskolaszék Kispesten, amely a község népoktatásáért volt felelős szervezet. Akkor még 73 tanköteles gyerek oktatásáról kellett gondoskodni a községben. Ám az 1883/84-es tanévben négy önálló osztállyal meg is indul a Petőfi utcai iskola. 1895-ben a község lakóinak száma már megközelítette a 10.000 főt, az iskolaköteles diákok száma pedig a közel 1400-at.
A Hunyadi utcai iskolában lévő 4 tanterem, valamint a Petőfi utcai iskola 8 tanterme ekkor már kevésnek bizonyult.
1899. július 1-én megkezdték az új, Petőfi utcai iskolaépület építését, amelynek alapjait egy hónap múlva már le is tették. Három évvel később,1902. augusztus 20-án ünnepélyes keretek között átadták az iskolaházat, teljesen felszerelve.E nagy múltú iskolaépületben alakult meg a Reménység Ökumenikus Keresztény Általános Iskola 1992. augusztus 1-jén, Csernavay Jenő igazgatásával. Az iskola azóta is meghatározó a keresztény szellemiség alakításában.
2013. május 31-én dr. Erdő Péter bíboros, prímás, Esztergom-budapesti érsek az Esztergom-Budapest Főegyházmegye oktatási intézményei közé pedig felvette a Reménység Két Tanítási Nyelvű Keresztény Általános Iskolát.
Mindig is nagy gondot fordítottak az ökumenikus szemléletű, keresztény értékeket közvetítő nevelésre, a hitoktatásra, a különböző egyházak teológiai elvárásainak megfelelő felkészülésre. Így vált fontos ünneppé az első szentáldozás, a bérmálkozás szentségének kiszolgálása vagy a konfirmáció.
Az iskola fennállásának 25. évfordulója alkalmából tartott hálaadó szentmisén és megemlékezésen Gyetván Gábor, a kispesti Nagyboldogasszony-főplébánia kanonok-plébánosa, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság (EKIF) főigazgatója, a szentmise főcelebránsa a mise elején arról beszélt, hogy nem volt véletlen vagy ötletszerű az iskola nevének választása.
- A „Reménység” azt a várakozást fejezi ki, hogy a lehetőség egykor valósággá, életté lesz. Az eredmény most kézzelfogható – mutatott a templomban jelen lévő diákokra a plébános. – Sokaknak köszönhető az iskola fennmaradása, fejlődése, de legfőképpen Istennek, aki Lelke által vezette azokat, akik tenni tudtak érte, és tettek is.
A plébános hangsúlyozta, hogy a Reménység iskola alapítói az ökumenikus szellemiségben való nevelést-oktatást tűzték ki célul, vagyis nevelésük célja, hogy átadják a keresztény értékeket. Elmondta azt is, hogy a keresztény tanúságtétel alapja Isten ismerete, ám mint, ahogy az életben a fontos dolgok elsajátításához is több kell, mint két perc, így Isten megismerése is egy hosszabb folyamat, és ezért van szükség a tanulás éveire. Iskolájuknak beíratási körzete nincs, így bármely magyar állampolgár gyermeke felvehető, aki vállalja a későbbi keresztséget.
A hálaadó szentmisét követően kezdődött az iskola ünnepi műsora a templomban. Kórusénekek után méltató köszöntőt mondott két első osztályos tanuló, majd egy kalotaszegi népdal és vers következett két negyedikestől, versek és hegedűjáték zárta a műsort.
A tanulók előadása után az iskola alapítója, volt igazgatója Csernavay Jenő mondott köszöntőt. Felelevenítette a Reménység-iskola alapításának kezdeti lépéseit. Géczy Árpád, a 320 fős iskola jelenlegi igazgatója ünnepi beszédében a reményre helyezte a hangsúlyt, amely végigkísérte az iskola huszonöt évét.
A jubileum alkalmával a templomban emlékplaketteket adtak át Hegedűs László kanonoknak, iskolaalapító plébánosnak, Csernavay Jenő alapító-igazgatónak, Gyetván Gábornak, a kispesti Nagyboldogasszony-főplébánia kanonok-plébánosának, és egy támogatónak, a 91 éves Ács Gusztávnak és feleségének Edit néninek, akik minden évben jelentős összeggel támogatják az iskolát.
(Fotó: magyarkurir.hu)
|