A magyar gazdaság sikeresen vészelte át a koronavírus-járvány okozta krízishelyzetet: a kormányzati intézkedések eredményeképpen a második negyedévet a várakozásnál is nagyobb, éves alapon 17,9 százalékos gazdasági növekedés jellemezte. Az idei egész évre vonatkozó előrejelzések azt mutatják, a növekedés akár a 8 százalékot is elérheti. A jó eredményeknek köszönhetően a vártnál nagyobb mértékben nőnek a nyugdíjak, a gyermeket nevelő családok visszakapják az szja-t, a bérek pedig valamennyi szektorban emelkednek majd jövő év januártól.
A kormány bejelentése értelmében a szociális területen dolgozók bérei 2010-hez képest csaknem háromszorosára nőnek. Esetükben az idei évhez képest 20 százalékos emelkedésről beszélhetünk, ami minden szociális és gyermekvédelmi intézmény vagy szolgáltató dolgozójának jár, függetlenül attól, hogy munkaadója állami, önkormányzati, egyházi vagy civil fenntartású.
Az egészségügyi dolgozók a 2019-ben megkezdett béremelési program soron következő, utolsó lépcsőfokának eredményeként átlagban 21 százalékkal keresnek majd többet jövőre, mint ebben az évben. A béremelés több mint 85 ezer egészségügyi szakdolgozót érint, aki állami, önkormányzati vagy egyházi fenntartású járó- vagy fekvőbeteg-ellátási intézményben vagy az alapellátásban dolgozik.
Mások mellett emelkedik a kulturális területen dolgozók fizetése is január elsejétől, 20 százalékkal méghozzá. A nagy közszolgáltatók közül a Volánbusznál átlagosan 10, a Magyar Postánál 9, a Nemzeti Vízműveknél pedig 7 százalékkal nő a dolgozók bére. A fegyveres és rendvédelmi szervezetek hivatásos tagjainak hat havi bért fizet ki a kormány a jövő év elején. Ez az összeg – az úgynevezett fegyverpénz – háromévente jár, ha a gazdasági növekedés eléri az 5,5 százalékot.
Végül, de nem utolsósorban érdemes szót ejteni arról is, hogy jövőre szinte biztosan havi bruttó 200 ezer forintra emelkedik a minimálbér. Ez közvetetten 250-300 ezer dolgozót érint, akik jelenleg bruttó 167 400 forintot kapnak kézhez havonta, ugyanakkor mivel a minimálbér-emelés a garantált bérminimum növekedését is magával vonzza, aminek következtében a családtámogatások is nőnek, a magyarok jó része megérzi majd a döntés pozitív hatásait. Mivel az embereknél több pénz marad, bővülhet a háztartások belső fogyasztása, ezzel együtt pedig tovább növekedhet a magyar gazdaság teljesítménye.
|