Minden fontos területre, így az önkormányzatok támogatására is több forrást fordít a kormány a 2021. évi költségvetésben, amelynek vitája a mai napon kezdődött meg az Országházban. A Pénzügyminisztérium arról tájékoztatta lapunkat, hogy jövőre 16 százalékkal, 118 milliárd forinttal emelkedik a helyhatóságok támogatása az ideihez képest, így éri el az erre szánt forrás a 857 milliárd forintos összeget. Emellett az állam számos beruházást és munkahelyteremtő fejlesztést indít 2021-ben is, és a kormány továbbra is futtat az önkormányzati beruházások támogatására is programokat, ahogy az elmúlt éveken is tette a Modern Városok Program és a Magyar Falu Program keretében. Ezek együttesen mintegy 140 milliárd forintos forrás jelentenek, és ezek mellett továbbra is részesülnek az önkormányzatok az uniós fejlesztési forrásokból is, amelyek összértéke megközelíti a 400 milliárd forintot – írta lapunknak a Pénzügyminisztérium. Emellett – mivel a kormány 5 százalék körüli gazdasági növekedéssel tervez – az önkormányzatok iparűzési adóbevétele is emelkedni fog, amely szintén az anyagi mozgásteret növeli. Egyébként az önkormányzatok iparűzési adóbevétele 2014 óta 60 százalékkal emelkedett.
Szó sincs „kivéreztetésről”
Az ellenzéki pártok és médiumok azóta, szinte egy emberként állítják, „a kormány kivérezteti az önkormányzatokat”, mióta a kabinet bejelentette, hogy a kormány, a bankok, a multinacionális vállalatok és a pártok mellett az önkormányzatoknak is részt kell venni a koronavírus elleni egészségügyi védekezésben. Utóbbiak a gépjárműadó bevételek átcsoportosításával, amely egy-egy önkormányzat éves költségvetésének elenyésző részét teszi ki. Tehát a híresztelésekkel ellentétben ez nem kormányzati elvonás – hangsúlyozta a Pénzügyminisztérium.
Emellett pedig figyelembe kell venni az önkormányzatok részére kiutalt támogatásokat is: másfélszeresére emelkedik a helyi önkormányzatok működésének általános támogatása, de az egyes köznevelési feladatok, valamint a szociális és gyermekjóléti feladatok ellátásra is több támogatást kaphatnak a kormánytól a helyhatóságok. Megemelkedik a gyermekétkeztetés és a kulturális feladatok támogatása is.
Minden kiemelt területre több forrás jut
Minden kiemelt területre több forrás áll majd rendelkezésre az Országgyűlés elé benyújtott jövő évi költségvetési tervezet szerint, mint idén. A polgári kormány az utóbbi években rendre folyó év tavaszán tervezi meg a következő évi büdzsét, ezzel is a stabilitást és a kiszámíthatóságot elősegítve. A mostani tervezet kiemelt feladatként kezeli az emberek védelmét, a gazdaság újraindítását és az ország biztonságát és nem szakít, sőt tovább erősíti a korábban is hangsúlyozott értékeket. Ilyen a teljes foglalkoztatottság elérésére való törekvés, az adócsökkentések és a családok kiemelt támogatása. Tehát a koronavírus- járvány okozta gazdasági válsághelyzetben sem a megszorítások eszközéhez nyúl a kormány, szemben a 2010 előtti balliberális kormányok gyakorlatával. A most benyújtott tervezetet július elején fogadhatja el az Országgyűlés.
Fontos az egészségügyi és gazdasági védelem is
Közel 3000 milliárd forintos forrással egészségbiztosítási és járvány elleni védekezési alapot is létrehoz a kormány, de a gazdaság védelme és újraindítása, valamint a munkahelyek megőrzése érdekében célul kitűzött feladatokra is több mint 2500 milliárd forint áll majd rendelkezésre. Csak összevetésképpen: a költségvetés-tervezet teljes kiadási főösszege mintegy 23 ezer milliárd forint, e két kiemelt célra pedig összesen mintegy 5,5 ezer milliárd forint jut.
Európában a legmagasabb családtámogatások
A polgári kormány 2010 óta két és félszeresére növelte a családtámogatásokra fordított kiadásokat, ez jövőre 2295 milliárd forint lesz. Ez a GDPhez viszonyítva 4 százalékos arányt jelent, amely az egész Európai Unióban a legmagasabb. A családtámogatások körében folytatódik az Otthonteremtési és Babaváró program, de növekszik a gyermekétkeztetésre fordítható támogatások összege is, és teljes körűen ingyenessé válik a tankönyvellátás.
Az idősebb generáció is magasabb támogatásra számíthat, hiszen 2021-től megkezdődik a 13. havi nyugdíj fokozatos visszaépítése: minden évben negyed havi plusz ellátásban részesülnek a nyugdíjasok, így 2024-re visszakaphatják azt, amelyet a balliberális kormány 2010 előtt, válság idején elvett tőlük.
A honvédelmi kiadások is bővülnek
A Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program során elindított fejlesztések és a honvédelmi dolgozók anyagi megbecsülésének javítása érdekében 778 milliárd forintra emelkednek a honvédelmi kiadások, amely 30 százalékos növekedést jelent egy év alatt.
|