A szívférgességet korábban csak külföldről behozott kutyákban mutatták ki, de ma már ugrásszerűen nő a hazai esetek száma, és egyes területeken egyre komolyabb veszélyt jelent az állatok számára. Leggyakoribb esetben a féreg a tüdő ereiben él, majd a vérárammal eljuthat a szív üregébe is. A Dirofilaria immitis fehér színű, a bőrféregnél is hosszabb fonalféreg. Több évig is keringhet a kutya szervezetében, és szúnyogcsípéssel terjed.
Első tünetek közt szerepel a köhögés, nagy mennyiségű fogyás, de akár ájulás is bekövetkezhet. Sok esetben a fertőzött állatok hosszú ideig tünetmentesek. Az orvosi vizsgálatok során a legegyszerűbb módszer a vér vizsgálata, amikor a mikrofiláriák jelenlétét próbálják kimutatni.
Megelőzésként a gyártók már kiszélesítették a paraziták elleni védekezés eszköztárát, most már kaphatóak olyan csepegtető oldatok, amelyek nemcsak a kullancs és a bolha ellen védenek, hanem a szúnyogok ellen is: megöli a véráramba bekerülő parazitákat. Emellett állatorvosnál kapható szájon át beadható tabletta is, de egyes nyakörvek is távol tartják a szúnyogokat a kutyáktól.
Dr. Kozma Tamás a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Állategészségügyi Szolgálatának szakmai vezetőjétől megtudtuk, hogy a leghatékonyabb, de egyben kockázatos kezelés a Melarzomin injekció.
- Lassan egy éve szűrjük a kutyákat szívférgességre itt az Illatos úton, egyre többször találkozunk a problémával. A nálunk lévő állományból jelenleg hat kutya bizonyítottan szívférges. A betegséget lepkeszúnyog terjeszti, eddig csak tőlünk délre tapasztalták a problémát, de sajnos most már Magyarországon is egyre gyakrabban előfordul a fertőzés. A szívférgesség kezelése meglehetősen veszélyes és drága, ráadásul a Melarzomin injekció, amely a kifejlett szívférgeket elpusztítja elég nehezen beszerezhető – mondta el Dr. Kozma Tamás az ebtelep szakmai vezetője. Az állatorvos leszögezte, hogy a szívférgesség nem keverendő a bőrférgességgel, a két betegséget el kell különíteni egymástól.
- A kifejlett szívféreg 6-7 hónap alatt alakul ki, ezért fél év alatti kutyákat nem érdemes szűrni, de az ennél idősebb állatok esetében a szűrővizsgálatok elvégzése erőteljesen javasolt. A szívférgek elpusztítása a korábban említett Melarzomin injekcióval a leghatásosabb, ám nem veszélytelen, mert a kezelés során tüdőembólia léphet fel, ezért a kezelés alatt szigorú ketrecnyugalom ajánlott – magyarázta az állatorvos.
Ha a betegséget korán felismerjük, és a kutya szervezetében még csak a szívféreg lárvái találhatóak, és kifejlett szívféreg nem, akkor a kezelés is sokkal egyszerűbb és veszélytelenebb.
- Mindenkinek azt javaslom, hogy a saját állatorvosánál kérjen szűrővizsgálatot a betegség korai felismerése céljából. Ha már lárvákat tartalmaz a kutya vére, akkor ún. rácsepegtető oldatokkal ill. gyógyszerrel kiirthatóak, ha pedig még nem fertőződött meg az állat, akkor olyan készítményeket használjunk a kutyánkon, amelyek távol tartják a fertőzést közvetítő lepkeszúnyogokat – tanácsolta Dr. Kozma Tamás.
Emberre is veszélyes a lapkeszunyog
A fertőzött állatnál figyeljünk arra, hogy nyállal és vérrel ne érintkezzünk, de nagyobb veszélyt rejt magában ha közvetlenül embert csíp meg a lepkenyunyog. Hazánkban leginkább leishmaniasistól kell tartanunk. Számos tünet utalhat a fertőzöttségre, de mint a kutyáknál a tünetek csak hónapokkal később jelentkeznek. Hasmenés, láz, lassan gyógyuló sebek, bőrelváltozások, duzzadt nyirokcsomók mind fertőzésre utalhatnak. Ilyenkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert a kezetlen fertőzés a belső szerveket is károsíthatják.
Segítsünk a szívférges árva kutyákon
A szívférgesség komplex kezelésének része a Melarzomin injekció, amely jelenleg nem áll rendelkezésre a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Állategészségügyi Szolgálatánál.
- Jelenleg a védekezés egyszerűbb, kevésbé hatásos módját használjuk, de a Doktorok az Állatokért Alapítvány (DOKTA) gyűjtést szervez, hogy lehetőség legyen az ebtelepen élő hat szívférges kutya komplex kezelésére, azaz égető szükség lenne a Melarzomin injekcióra – hívta fel a figyelmet Dr. Kozma Tamás.
Akinek módjában áll, kérjük segítsen! A Doktorok az Állatokért Állategészségügyi Alapítvány, 10918001-00000056-76020002 (Unicredit Bank) bankszámlaszámra várja a pénzbeli segítséget, hogy a kutyák esélyt kaphassanak a teljes gyógyulásra. Egy kutya egyszeri kezelése 25.000 forintba kerül, hatuk gyógyszeradagja 450.000 forint.
Máskor is segített a DOKTA
A Doktorok az Állatokért Alapítvány évek óta segíti az Illatos úti ebtelepet. Legutóbb az alapítvány hematológiai automatát ajándékozott a fővárosi intézménynek, amely a legfontosabb laborvizsgálatok házi elvégzésesét teszi alkalmassá.
A nagylelkű adományt a Pannon Diagnosztika Kft. és ügyvezetője, Vidra Zoltán (jobb szélen) ajánlotta fel. Dódity Gabriella (középen), az Illatos úti telep munkáját segítő Doktorok az Állatokért Állategészségügyi Alapítvány kuratóriumának tagjaként évek óta segíti a telepet. Dr. Kozma Tamás (jobb szélen) az ebtelep szakmai vezetője minden segítséget szívesen vesz.
A nagylelkű adományt a Pannon Diagnosztika Kft. és ügyvezetője, Vidra Zoltán ajánlotta fel. Dódity Gabriella, az Illatos úti telep munkáját segítő Doktorok az Állatokért Állategészségügyi Alapítvány kuratóriumának tagjaként évek óta segíti a telepet. Az alapítvány által felajánlott hematológiai automata a legfontosabb laborvizsgálatok házi elvégzésesét teszi alkalmassá, mostantól évente több száz beteg állat kezeléséhez használható a telepen.
|