A buszokon zajlik a főváros tömegközlekedésének 40%-a, ennek ellenére az előző városvezetés elképesztő mértékben hagyta leromlani azok műszaki állapotát. Az átlagéletkor egyedülállóan magas, 18 év, míg 2006 óta új, teljesen alacsony padlós busz nem állt forgalomba Budapesten. Ezért az új buszok menetbe állításával elsősorban a műszaki biztonság, az utasok biztonsága érdekében nem várhatott tovább a főváros. Dr. György István, városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes lapunknak kiemelte, a Budapesti Közlekedési Központ megalakulása óta mintegy 100 darab használt, alacsony padlós jármű forgalomba állításával igyekezett enyhíteni a krízishelyzeten, de a jövőre szolgálatba álló 150 új autóbusz érezhetően javítja majd a budapesti buszközlekedés színvonalát.
Az új buszokat nem vásárolja meg a főváros, a tenderen győztes VT-Transman Kft. saját buszaival szolgáltatja a buszközlekedést a fővárosban fokozatosan, 2013 májusától. A teljes buszflotta várhatóan júliusig áll forgalomba, elsősorban Budapest északi és keleti részén, a III., IV., XIII., XIV., XV. és a XVI. kerületben, illetve az onnan kiinduló vonalakon fognak közlekedni. A járművek korszerű, alacsony padlós, légkondicionált, az európai sztenderdeknek megfelelő, Mercedes Citaro típusú járművek lesznek, a flotta fele csuklós, fele kéttengelyes, szólókivitelű. A kiválasztott szolgáltató, a VT-Transman Kft. 1999 óta működik közre Budapesten a tömegközlekedés lebonyolításában, 2012-ig mint a BKV Zrt. alvállalkozója, 2012 májusától pedig közvetlenül a BKK-val kötött közszolgáltatási szerződés alapján közlekedteti autóbuszait. A nyertes vállalkozás tehát tapasztalatokkal rendelkezik a helyi autóbuszok üzemeltetésében és a budapesti tömegközlekedés színvonalas lebonyolításában. Ugyanakkor a szolgáltatót bármilyen minőségi probléma vagy járatkimaradás esetén a BKK kötbérezi, sőt, ha 3% fölé megy a járatkimaradások száma (ma a BKV buszparkja 5% fölötti értékeket produkál!), a kötbérezésen túl a szerződés felmondására is lehetősége nyílik a BKK-nak.
A BKK szakértői vizsgálatai alátámasztották: ez az üzemeltetési modell egyértelműen olcsóbb, mint a régi buszok hosszú távon történő továbbüzemeltetése és felújítása, vagy akár a BKV általi újbusz-beszerzés, melynek lehetősége a BKV hatalmas eladósodottsága, a 2003 és 2009 között felvett működési hitelek miatt ma nem is látható.
Dr. György István az új buszok forgalomba állása kapcsán kiemelte, a magyar gyártókat közvetlenül nem lehet a tenderben előnyben részesíteni, de indulásukat azzal is kívánta a BKK segíteni, hogy a szokásokkal ellentétben nem követelt meg referenciát. Így olyan buszokkal is lehetett indulni, amelyek soha egyetlen városban sem közlekedtek. A főpolgármester-helyettes hozzátette, ennek ellenére – vélhetően a finanszírozási vagy a műszaki kockázatok miatt – magyar típusú buszokkal történő szolgáltatásra nem kaptak ajánlatot.
|