"2011.október eleje óta látom el a jegyzői feladatokat a polgármesteri hivatalban, előtte áprilistól aljegyzőként dolgoztam. Azt tapasztalom, hogy nagyon jól felkészült kollégák irányítják az irodákat, és ebből adódóan inkább az irányítás szervezése, ellenőrzése, és a szakmai munka támogatása a feladatom.
Jelenleg a 2012-2013-ban bevezetésre kerülő, közigazgatást érintő változásoknak való szakmai felkészülés biztosítása, és a kollégák szakmai támogatása a legfontosabb számomra. Az új önkormányzati törvénynek néhány szakasza 2012. január 1-jétől lépett hatályba, de a nagy része csak 2013 január 1. napjával lép életbe. A mostani változások új elvet nem nagyon hoztak az önkormányzati rendszerbe, persze vannak benne lényeges elemek, például az iskolák fenntartásának állami feladattá válása talán a legjelentősebb változás a települések életében. Az államigazgatási feladatokat érintő változások is nagy jelentőségűek 2013-tól. A járások felállításával, a járási rendszer bevezetésével az általunk elvégzett feladatok hatásköre meg fog változni. A pontos részleteket még nem tudjuk, de úgy tűnik, egyes feladatok, amik idáig a jegyzői hatáskörbe tartoznak, azok átkerülnek a járási hivatalhoz. A bevezetendő rendszer célja, hogy az ügyfelek egy professzionálisabb ügyintézéssel találkozhatnak. Remélem, hogy a feladatokat a saját kollégáink vihetik tovább, ami garantálja a minőségi munkát. A cél az, hogy az ügyfeleknek ne kelljen több terhet a nyakukba venniük, hogy a lehető legegyszerűbben tudjanak az államigazgatás valamennyi szegmenséhez hozzájutni.
Az önkormányzati feladatokat érintő legnagyobb változás az új köznevelési törvény hatályba lépésével érkezik, amikor is 2013-tól az általános és középfokú oktatási intézményeket az állam átveszi az önkormányzatoktól. Az önkormányzat visszakérheti bármelyik iskoláját az államtól, az ezzel kapcsolatos eljárás pontos részleteit ugyan még nem ismerjük, de azt látjuk, hogy ha visszaszerződik az önkormányzat, akkor a bérköltséget az állam biztosítja számukra, de a többi költség fedezetét az önkormányzatnak kell megteremteni. Az önkormányzati gazdálkodásban jelentős változás lesz, hogy a jelenlegi normatív finanszírozás helyett feladatfinanszírozásra fogunk áttérni 2013. január 1-től. Az lesz az alapelv, hogy önként vállalt feladatokat csak akkor láthat el az önkormányzat, ha megfelelő saját bevétellel rendelkezik ehhez, és megfelelő színvonalon tudja azt biztosítani. Ehhez ismernünk kell a finanszírozást, ami várhatóan nyár környékén ki is fog derülni, és akkor a képviselő-testület ennek birtokában tud majd dönteni, hogy 2013. január 1-jétől kéri-e vissza az iskolák működését, vagy hagyja állami feladatellátásként."
|