30, majd csütörtökön már 35 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, készíthetjük szervezetünket az újabb hőhullámra – olvasható az idokep.hu előrejelzésében. Keddtől a hajnalok és a nappalok is egyre melegebbek lesznek, egyre többfelé 35 fok feletti hőségre készülhetünk napközben. Emellett a napsütés lesz főszerepben, túlnyomóan száraz idő várható, péntekig záporok csak elvétve fordulhatnak elő. A hétvégén viszont előreláthatólag többfelé hoznak majd átmeneti felfrissülést záporok, zivatarok.
Nagyon vigyázzunk!
A hőségben elsősorban a krónikus betegeknek és az időseknek kell óvatosnak lenniük, de nagyon fontos, hogy a gyerekekre is figyeljünk oda. Persze egy egészséges szervezetet is megviselhet a nagy meleg. Nézzük csak, milyen következményekkel járhat, ha nem figyelünk eléggé!
Napszúrás: fejfájás, szédülés, émelygés, hányinger lehet a tünete, amellyel egyidőben az érintett kerüli a napfényt, inkább hűvös, sötét helyiségben marad. Súlyosabb esetben a test hőmérséklete hirtelen 39-40 celsius fokra is felszökhet. Ilyen esetekben a beteg már zavart lehet és akár eszméletét is veszítheti. A csecsemők a kutacs feszülése, domborodása mellett jellegzetesen visító hangon sírnak. Fontos, hogy napszúrás észlelésekor, vagy a gyanú felmerülése esetén vigyük az illetőt hűvös helyre, tegyünk hideg vizes borogatást a tarkóra, 30 fokos szögben megemelt felsőtesttel fektetve, lassan kortyolgatva adjunk neki vizet. 2-3 nap alatt rendbe jön a beteg, amennyiben nem, forduljanak szakorvoshoz!
Kiszáradás: Az izzadás folyadék-és só vesztéssel jár, a folyadék pótlása ezért nagyon fontos. Ennek hiánya kiszáradáshoz vezet, amelynek tünetei a szapora szívverés, szédülés, étvágytalanság, szédülés, izomgörcsök és akár ájulás is lehet.
Hőguta: Ha a magas hőmérséklet mellett végzett nehéz fizikai munka során termelődött hőmennyiséget a szervezet nem képes leadni, úgy a test hőmérséklete akár 41 celsius fok is lehet, amely fejfájással, szédüléssel, hányással, szélsőséges esetben tudatzavarral, eszméletvesztéssel vagy más idegrendszeri tünettel járó hőguta alakulhat ki.
Mit tehetünk egy eszméletét vesztett emberrel?
Az illetőt mielőbb vigyünk hűvös, sötét szobába, a lábait polcoljuk fel, a ruházatát lazítsuk meg. Amennyiben az ájulás során el is esett, nézzük meg, hogy nem szenvedett-e látható, súlyosabb sérülést. Amikor magához tért, alaposan faggassuk ki, ha zavartnak tűnik, hívjunk hozzá orvost, de akkor is, ha 15 percnél tovább nem volt magánál.
Tippek:
- Fontos a megfelelő mennyiségű folyadékpótlás. Folyadék nemcsak a vizelettel távozik a szervezetünkből, hanem a légzéssel kilehelt párával és a verítékkel is. Ez utóbbi két folyamattal a szervezetünkből "észrevétlenül" távozó folyadék mennyisége akár két-három liter is lehet naponta.
- Bizonyos vérnyomáscsökkentők egyik mellékhatása, hogy fekvő helyzetből történő hirtelen felálláskor szédülést vagy akár ájulást is okozhatnak. Ennek különösen nagy a veszélye akkor, ha a szervezetben folyadékhiány van, idézze elő ezt akár fokozott verítékezés, akár hasmenés. Gondoskodni kell a megfelelő folyadékpótlásról.
- Verítékezéssel nagy mennyiségű nátriumot veszít a szervezetünk, konyhasó formájában. Annak pótlása természetesen nagyon fontos, de a magas vérnyomásban szenvedők csak óvatosan bánjanak a konyhasóval, mert az növeli a vérnyomást! Hasonlóan fontos, hogy a vesebetegek is odafigyeljenek a diétájukra.
- A nagy melegben bizony jólesik egy-egy pohár hideg, szénsavas üdítőital. Cukorbetegek, vigyázat! Extramennyiségű szénhidrátbevitelnek számít, beleszámítandó a napi szénhidrátmennyiségébe!
- Kerülendő a tartós, nehéz fizikai munka végzése. Az izommunka fokozza a szervezet hőtermelését, a verítékezést. Mindez a keringés átrendeződéséhez vezet, ami folyadékpótlás nélkül vérnyomáscsökkenést, akár ájulást is okozhat.
- Fontos a megfelelően szellőző ruházat viselése. Nemcsak a hőleadást segíti, vagyis véd a szervezet túlhevülése ellen, de bőrünket is védi a káros ibolyántúli sugárzástól. Ne feledkezzünk meg fejünk, arcunk védelméről sem.
- Ha megoldható a bőrfelület hideg vízzel történő permetezése vagy borogatása, az szintén hatékonyan csökkenti a testhőmérsékletet (forrás: egeszsegtukor.hu)
Sárga, narancs, piros
A meleggel kapcsolatos riasztást háromfokú skálán közli a meteorológiai szolgálat. A legalacsonyabbat (sárgát) abban az esetben adják ki, ha a napi középhőmérséklet megközelíti a 25 Celsius fokot. A narancssárga riasztás akkor lép életbe, ha a napi középhőmérséklet három napon át meghaladja a 25 fokot, vagy egy napon átlépi a 27-et. A legmagasabb (vörös) a riasztás akkor, ha három napon keresztül 27 fok fölött van a napi átlaghőmérséklet.
|