A rendkívüli hőség miatt vasárnap déltől országosan életbe lépett a vörös kód. A hőség pedig egyre csak fokozódik, a következő napokra 35 fok körüli hőségre számíthatunk, a napi középhőmérséklet a 27 fokot is meghaladhatja.
A kormány honlapján közzétett protokoll szerint “vörös kód” idején a bentlakást nyújtó szociális intézmények a fenntartó típusától, ellátási területüktől, az általuk ellátott célcsoporttól és a rendelkezésre álló üres férőhelytől függetlenül, a regionális diszpécserszolgálatokon keresztül (a regionális diszpécserszolgálat jelzésére) fogadják azokat az utcán élő embereket, akiknek az elhelyezése hajléktalanellátó intézményekben nem megoldható. A vörös kód ideje alatt az utcán élő, de elhelyezést kérő hajléktalan emberek elhelyezése tehát elsődlegesen a hajléktalan ellátást nyújtó intézmények feladata.
A főváros cégei folyamatosan locsolják az aszfaltot, zacskós vizet osztanak. Több helyen párkapukat szereltek fel. A Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. által üzemeltetett strandok – Palatinus, Paskál, Római, Csillaghegyi, Pünkösdfürdői – a hőségriadó ideje alatt 1 órával tovább tartanak nyitva, mától pedig vízautomatákat helyeznek ki, ahol ingyenesen biztosítják az ásványvíz fogyasztását.
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője, Győrfi Pál az M1 műsorában azt javasolta, hogy a nagy hőségben naponta legalább két liter vizet fogyasszunk, védjük a fejünket sapkával és lehetőleg húzódjunk árnyékos, hűvös helyre. A gyerekekre pedig figyeljünk oda, hiszen maguktól ezt nem mindig teszik meg, gondoskodjunk róluk is.
Vigyázzunk négylábú kedvenceinkre is!
A nagy meleg nem kíméli házi kedvenceinket sem.A nyári hőségben az állatok számára mindig legyen hűvös hely, ahova elbújhatnak. A kinti és a benti állatoknak is gyakrabban cseréljük az ivóvizét, és soha ne hagyjuk őket például az autóban, még akkor sem, ha nyitva van az ablak, hiszen a tűző napon hamar felforrósodik a kocsi. Ezekben az időszakokban inkább kora reggel vagy késő este vigyük le őket a szabadba. Nagyon fontos, hogy az utcán se hagyjunk magára talált kutyát vagy macskát, elsőként próbáljunk friss vizet adni nekik, majd értesítsünk az állatvédőket, akik leolvassák a chipet, hogy megtalálják a gazdit. Ennek hiányában gondoskodnak az állat további ellátásáról.
Fotó: Pixabay.com
|