Csütörtökön estig marad a ragyogó napsütés, a kánikulai meleg. Estétől aztán záporok, zivatarok fordulhatnak elő, szélerősödéssel. 30-35°C-os rekkenő hőség valószínű.
Pénteken egy gyenge hidegfront okoz átmenetileg szelesebb időt, főleg hajnalban záporokat. Délután már a napsütés lesz a jellemző. 25 és 29 fok közé enyhülhet a nagy meleg.
Hétvégén sok napsütésre van kilátás, csapadékra igen kicsi az esély. 25 és 30 fok közötti nyaraló idő ígérkezik.
Jó tanácsok a hőségben
Aki teheti, a nagyobb megterhelést jelentő tennivalókat a kora reggeli vagy a késő délutáni időszakra időzítse. A hőség elleni védekezésben fontos a megfelelő folyadékpótlás, de lehetőleg nem cukros üdítőitalt, hanem ásványvizet vagy teát érdemes fogyasztani, és gondoskodni kell a gyermekek, idősek, betegek folyadékpótlásáról is. A hőség idején könnyű, szellős ruházat ajánlott, de az is fontos, hogy az ember fejét ne érje tartós, közvetlen napsütés, egyrészt az erős UV-sugárzás, másrészt a napszúrás veszélye miatt. Ájulásos rosszullét esetén legjobb, ha hűvös, árnyékos helyen lefektetik a segítségre szorulót, hiszen így az átmeneti vérkeringési zavar hamar rendeződhet. A nagy melegben romlik az autóvezetők koncentrációkészsége, hosszabb a reakcióidő, nagyobb a balesetveszély.
Vigyázzunk kedvenceinkre is!
A nyári hőségben az állatok számára mindig legyen hűvös hely, ahova elbújhatnak. A kinti és a benti állatoknak is gyakrabban cseréljük az ivóvizét, és soha ne hagyjuk őket például az autóban, még akkor sem, ha nyitva van az ablak, hiszen a tűző napon hamar felforrósodik a kocsi.
Könnyítsünk az étrendjükön is, ne terheljük feleslegesen a szervezetüket ebben a nagy melegben.
Lehetőség szerint ne vigyük őket sétálni kánikulában, hiszen ilyenkor felforrósodik az aszfalt, ami égeti a tappancsaikat. Ezekben az időszakokban inkább kora reggel vagy késő este vigyük le őket a szabadba.
A kisállatok, például a tengerimalacok, hörcsögök, papagájok ketrecére, kalitkájára érdemes egy benedvesített törölközőt rakni, a párolgó levegő hűtő hatása így gyorsan érvényesül. Viszont huzatba semmiképp ne kerüljenek, mert mondjuk a tengerimalacok erre igen érzékenyek.
Az izzadással mind a kutyusok, mind a cicák hadilábon állnak. Tudniillik nem képesek az izzadásra, ugyanis nincsenek verejtékmirigyeik. Ám minden jóravaló gazdi tudja, hogy a kutyák önszántukból nem igen mozognak a hőségben, ezt ne is erőltessük. Izzadás helyett lihegéssel próbálják hűteni magukat.
A vízben élő állatok, akváriumi halaink is igénylik a sűrűbb odafigyelést, mert a melegedő vizük gyakrabban algásodik. De a melegedő vízben kevesebb az oxigén is, ilyenkor érdemes többször cserélni a vizüket.
Nagyon fontos, hogy az utcán se hagyjunk magára talált kutyát vagy macskát, elsőként próbáljunk friss vizet adni nekik, majd értesítsünk az állatvédőket, akik leolvassák a chipet, hogy megtalálják a gazdit. Ennek hiányában gondoskodnak az állat további ellátásáról.
Forrás: koponyeg.hu
Fotó: Archív/Facebook