Az utóbbi heteken ismét több alkalommal is felmerültek a kispesti közéletben a hajléktalanokkal kapcsolatos témák, más-más szemszögből. Nemrégiben például több kerületi Facebook-csoportban posztoltak hajmeresztő képeket az elkeseredett kispestiek azzal kapcsolatban, hogy több társasházba illetéktelenül behatolnak a hajléktalanok, és rettenetes állapotokat hagynak maguk után. Ugyanakkor a közterületeken is találkozhatunk ezzel a sajnálatos jelenséggel, sokak kedélyét borzolják az állapotok például az Atatürk téren és a parkokban is.
A sajtó arról is beszámolt, hogy a lakóknak folyamatosan harcot kell vívniuk az önkényes házfoglalókkal, akik olykor törnek-zúznak, de olyan is előfordult már, hogy a késsel fenyegetőztek. Az egyik Zrínyi utcai lakó arról számolt be a Metropolnak, hogy a társasházukban az ajtók tavaly februári kicserélése óta rendszeresen bejárnak a hajléktalanok, főképp a felső emeleteket és a tetőt vették birtokukba, aludni is ott szoktak. Emellett ordibálnak, törnek-zúznak és óriási mocskot hagynak maguk után. De tüzet is gyújtanak a panelház tetején, és a dolgukat is ott végzik el.
Megfelelő ellátást kapnak a fedélnélküliek
A hajléktalanokat ellátó rendszerben lenne hely azoknak a hajléktalanok számára is, akik önkényesen elfoglaltak társasházi közös helyiségeket, ugyanakkor azt is megtudtuk, a Magyar Vöröskereszthez például elenyésző mértékben fordulnak a lakosok a hajléktalanokkal kapcsolatos bejelentéssel. A szakember tapasztalata szerint, akik nem keresik az ellátórendszerben a segítséget, az az esetek nagy részben a saját döntésükön alapul.
– Igazán meglepődtünk, amikor értesültünk a Zrínyi utcai esetről, hiszen nem érkezett hozzánk lakossági bejelentés ezzel kapcsolatban, de ilyen jellegű megkeresést amúgy is csak elvétve kapunk – mondta lapunknak Csóka Éva, a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete Nappali Szociális Központ 2. sz. Ady Endre úti Telephelyének megbízott vezetője. – Egyként más területen, például az adományozások vonatkozásában kifejezetten jó a kapcsolatunk a lakossággal – tette hozzá. Azt is elmondta, hogy az éjjeli menedékhely esetében nincs szükség kettő negatív PCR-tesztre, mert az az átmeneti szállásnál előírás.
Ha hajléktalant látunk, aki segítségre szorul a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatát (06-1-338-4186) érdemes feltárcsázni, mert ők a területi lefedettség alapján tudják, hogy melyik utcai gondozó szolgálat területéről érkezett a bejelentés
Hasonló tapasztalatokról számolt be lapunknak nappali melegedőt, éjjeli menedékhelyet és átmeneti szállót is működtető kispesti Misszió Alapítvány elnöke, aki az alapítványnál életbe léptetett szigorúbb szabályokról is mesélt: kötelezővé tették bekerülők számára a vitaminfogyasztást (C és D-vitamin) és szigorították a higiéniára, így a fürdésre vonatkozó szabályokat is. Varga Sára azt is elmondta, hogy a hajléktalanok kisebb hányada az, akik nem akarják igénybe venni az ellátórendszer segítségét. – Azt tapasztaltam, hogy a segítség lehetőségét ők saját döntésükkel utasítják el, pedig bekerülhetnének az ellátórendszerbe, de nem akarnak – mondta.
– A hajléktalanokat segítő szervezetek munkája mellett legalább ilyen fontos ezeknek a szervezeteknek a támogatása is – mondta lapunknak Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) önkormányzati képviselő. Ezért a kispesti Fidesz-KDNP önkormányzati képviselői évek óta segítik a Misszió Alapítványt, szerették volna elérni például 2018-ban, hogy az alapítvány megkaphassa a 800 ezer forintos önkormányzati támogatást, amit kért. A baloldali többség azonban erre nem volt hajlandó, 300 forinttal támogatta az egyedülálló és nemes missziót végző alapítványt.
Kihez fordulhatunk?
Ha a közterületen hajléktalant látunk, először győződjünk meg arról, hogy szükséges-e esetleg hozzá mentőt hívni. Egyébként pedig a Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálatát (06-1-338-4186) érdemes feltárcsázni, mert ők a területi lefedettség alapján tudják, hogy melyik utcai gondozó szolgálat területéről érkezett a bejelentés. Hiszen Kispesten egy együttműködési megállapodás alapján a Magyar Vöröskereszt Utcai gondozó szolgálata, valamint a Kijárat Egyesület utcai gondozó szolgálata látja el ezt a feladatot.
|