Mindenki, aki ellátogatott az eseményre részt vehetett egy zenés, vidám átmozgató babatornán Várszegi Krisztina vezetésével, Szabó Csilla mozgásterapeuta jó tanácsokkal látta el a szülőket, akik Vancsik Éva segítségével fejlesztő játékokkal is megismerkedhettek.
Az eseményre egyébként mindenki két játékkal érkezett, mivel a Kispesti Társaskör jótékonysági gyűjtést hirdetett: az egyik játékot elcserélheted, a másik pedig egy jótékony dobozba kerül. A kicsik lelkesen cserélgettek is egymás között, illetve tették régi kedvencüket a dobozba, hogy másoknak is örömet okozhassanak majd vele. Ezeket ugyanis a Kispesti Társaskör elnökének, Dódity Gabriellának felhívására óvodák és bölcsődék között osztják szét.
A foglalkozáson megtudtuk, hogy ha a baba a korának megfelelően fejlődik – és a babák javarésze ezt teszi -, nincs szükséges egyéb fejlesztésekre. De felmerül a kérdés, hogy mit is jelent, hogy a korának megfelelően? Nem azt jelenti, hogy úgy fejlődik, mint a szomszéd és az ismerősök gyerekei (akik előrébb vagy éppen hátrébb tartanak). Nem jelenti azt, hogy úgy fejlődik, mint mi hajdanán. Ez egyénenként változik. A mozgásfejlődés ütemére egyébként táblázatok nyújtanak segítséget, hogy mikor mit illene tudnia, vagy épp mikor kell segítséget kérni, orvoshoz fordulni, mert nem fejlődik megfelelően a kicsi.
Ha valamiben el van maradva a baba, akkor először mindig a gyermekorvoshoz kell fordulni, és ő mondja meg, hogy milyen kivizsgálásra lehet még szükség (pl. neurológia), és hol vannak olyan fejlesztési lehetőségek a környéken, ahova el lehet vinni őt.
Tekintse meg Galériánkat!
[GALÉRIA-1]
A mozgásfejlődés egyes lépései egymásból következnek. Ahhoz, hogy a baba át tudjon fordulni, meg kell erősödnie a nyakának, a törzsének, a hátizmainak. Ahhoz, hogy kúszni tudjon, ki kell fejlődnie a karizmainak, ahhoz, hogy mászni tudjon, lábizmok és koordináció kell, a járáshoz pedig szükség van a mászás és a felállás során megszerzett hátizmokra, koordinációra és így tovább.
Kiderült az is, hogy jótékony hatású lehet akár a babaúszás, akár egy zenés torna is. Mindezek hatására nem feltétlenül hamarabb tanul meg valamit a gyerek, hanem jobb lesz a mozgáskoordinációja, az egyensúlyérzéke, bátrabban kísérletezik majd, ezáltal fejlődik jobban. Ezt gyakorolhatták ezen a délutánon is a kicsik és szüleik, mert mint kiderült, minden gyerek szereti a zenét, a mozgást,a közös együttlétet. Hiszen az együtt eltöltött időnek értéke van, segíti a kicsik testi és lelki fejlődését.
(Fotók: Facebook)