A kispestiek Bandija, azaz Tarjányi András cipész drága kincs, nehéz ugyanis manapság jó szakembert találni, pláne cipészt. Kis üzlete Wekerletelep szívében található, az Álmos utca 55. szám alatt, azon a környéken, ahol egyébként felnőtt. A cipők javítását ebben a házban, egy kis sufniban kezdte, 2002-ben költözött az utcafronti üzletbe, ahol halmozódnak a cipők. De ez már a rend – ahogyan ő fogalmazott, egy évvel ezelőttig ugyanis hatalmas kupacokban tornyosultak a javításra váró lábbelik.

– Az az igazság, hogy besokalltam. Reggeltől estig a műhelyben voltam és dolgoztam, egyre hosszabb időre tudtam vállalni a javításokat, és ez nem tetszett annyira a vásárolóknak. Én ezt megértem. Közben pedig nyomasztott, hogy nem tudok időre teljesíteni – mesélte ottjártunkkor Bandi, akihez éppen egy idős néni lépett be, és hozta az átmeneti cipőjét, mert kilyukadt a talpa. Közben pedig arra panaszkodott, ha nem abban a cipőben jár, fáj a térde. Bandi megnyugtatta, hogy napokon belül kész lesz. – Sokat elmondják a problémájukat, már megszoktam. Egy jó cipész egy kicsit pszichológus is – tette hozzá mosolyogva Bandi, akit végül egy látó győzött meg arról, hogy folytatnia kell a munkát, csak meg kell találni a megfelelő egyensúlyt. Most kevesebb munkát vállal és kevesebb időt tölt az üzletben.
Egyébként megtudtuk, hogy volt egy időszak, a ’80-as években, amikor nem volt akkora kereslet a cipészekre, mert az emberek megvették a cipőket, és kidobták, amikor tönkrement. Aztán jött a kínai dömping, akkor nagyon sok cipész tönkrement. – Tíz év leforgása alatt 1/3-ra csökkent a suszterek száma. Van olyan kerület, ahol nincs is – tette hozzá. S hogy miért ezt a szakmát választotta?

– Én eredetileg vezeték nélküli távközlés szerelő szerettem volna lenni, mert imádtam az elektronikát. Édesanyám cipőfelsőrész készítő, és anno nagyon sokan jártam vele a gyárba, megtetszett ez is. Akkoriban kellett a második szakmát is beírni a felvételi lapra, én pedig úgy döntöttem, hogy legyen akkor a cipész. Édesanyám értetlenkedett, hogy miért pont azt – mosolygott Bandi, akiről végül kiderült, hogy színtévesztő, az árnyalatokat nem mindig tudja megkülönböztetni. – Végül azért lettem cipész, mert, ha itt összetévesztem a színeket, abba nem hal bele senki.

Bár cipőt már nem igazán készít, inkább csak javításokkal foglalkozik. Régebben az édesanyjával közösen készültek az új lábbelik, de ő már nem bírja annyira. Bandinak pedig nincs annyi ideje, hogy a felsőrészt kiszabja és megvarrja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.