Honnan jött az életébe a zene szeretete?

 

KAPOSI GERGELY: Zeneszerető családból származom. Apámnak rengeteg felvétele volt orsós szalagon, és néhány partitúrája, ami engem nagyon izgatott. Kiskoromban, 7-8 évesen zeneszerző akartam lenni. Akkoriban reménytelenül szerelmes voltam egy Zsuzsi nevű lányba, és csak hallgattam a Figaró házasságát, ahol Figaró elnyeri az ő Zsuzsija kezét, én meg mindig sírtam, hogy sosem fogom elnyerni az én Zsuzsimét. Jóval később, amikor bekerültem a Zeneakadémiára karvezetés szakra, sokszor ücsörögtem a zenekari próbákat hallgatva a nagyteremben. Gyerekként romantikusan olyan gyönyörűnek láttam, hogy áll valaki elől, aki egy hatalmas testületet irányít csupán a szemvillanásaival és a mozdulataival. Ez annyira tetszett, hogy felvételiztem karmester szakra. Felvettek.

 

Mióta vezeti a Szent József kórust?

 

K.G.: 1990-be kerültünk ide a feleségemmel. Mikor az akkori káplán, Virágh József karnagyot keresett, a feleségem a lőrinci zeneiskolában tanított, így kerültünk mi a képbe. Néhány évig feleségem vezette a plébánia gyerekkórusát, az angyali kart, én pedig a felnőtt kar – akik valójában tizenévesekből álltak akkor – irányítását vállaltam el. Aztán a feleségem egy idő után nem tudta tovább vállalni a gyerekek vezetését, amit azóta Benkő Orsi vezet zseniálisan. Én meg legnagyobb örömömre itt ragadtam a felnőtteknél.

 

Hivatalos munkájaként a Győri Nemzeti Színház karmestere. Mi az, amit emellett a Szent József kórus irányítása ad Önnek?

 

K.G.: A Szent József kórus karnagyi feladatainak ellátásában szolgálatot látok, az Egyház szolgálatát, ami nagy tisztesség, és örömmel tölt el. Természetesen legalább ennyire fontos, az az, hogy a kórus nagyon kedves, összetartó emberekből áll, akik az éneklés szeretetén túl a közösségért járnak ide. A csapat magját most a 30-40 év körüliekből álló, a kamaszokból idővel felnőttekké vált tagok alkotják, akikkel hetente egyszer, hétfőn este tartunk próbát. Havonta egyszer éneklünk misét a Munkás Szent József Plébánián, illetve az ünnepek alkalmával – mint ahogy most húsvétkor is – mindig jelen vagyunk. Gyakori résztvevői vagyunk kórustalálkozóknak, sőt, mi magunk is szoktunk szervezni ilyen eseményeket. Ezen kívül rendszeresen járunk énekelni Munkácsra, voltunk már többször is Horvátország magyarlakta területein is énekelni, szóval nem telnek eseménytelenül az évek.

 

Bárki jöhet a kórusba, aki kedvet kap a közösségi énekléshez?

 

K.G.: Természetesen. Nem csak Wekerletelepről várjuk azokat az embereket, akik szívesen énekelnek egyházi műveket. A mi repertoárunk néhány reneszánsz világi darabon kívül ugyanis elsősorban egyházi művekből áll. Akad olyan kórustagunk, aki, bár nem volt vallásos elkötelezettsége, a hitére végül itt talált rá. Talán ezért is érzem úgy, hogy többről van itt szó éneklésnél: az ember arra is lehetőséget kaphat, hogy szeretetben, hitben, sok szép emberi élményben gyarapodjon.

 

Névjegy:

Kaposi Gergely

1965-ben született

Liszt Ferenc Zeneakadémián karmesterként végzett

Nős, négy gyermek édesapja

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.