A márciustól életbe lépő, törvényben megfogalmazott átalakítás célja, hogy mindenki megfelelő ellátást kapjon, aki valóban rászorul, és ezzel párhuzamosan minél többen éljenek segély helyett munkából – mondta el dr. György István. A budapesti kormánymegbízott hangsúlyozta, a segélyezési rendszer átalakításával párhuzamosan jelentősen nő a közfoglalkoztatásra szánt keret is.

 

Dr. György István budapesti kormánymegbízott

 

A korábbi években is számos támogatás került az önkormányzatoktól a Fővárosi Kormányhivatal kerületi hivatalaihoz, amelyek Budapesten a megyék járási hivatalainak megfelelői. Ez a folyamat folytatódik, március 1-jétől a korábban önkormányzati, jegyzői hatáskörben lévő aktív korúak ellátása a fővárosban kerületi hivataloknak nevezett járásokhoz kerül.

 

Az egyik érintett támogatási forma a foglalkoztatást helyettesítő támogatás (FHT), amelynek szabályaiban nincs változás azon kívül, hogy mostantól a kerületi hivatalokhoz kell fordulniuk a jogosultaknak.

 

Akik eddig rendszeres szociális segélyben részesültek, azoknak nemcsak az jelent majd újdonságot, hogy az önkormányzat helyett a járási hivatal folyósítja az ellátást, hanem egy új elnevezést is meg kell jegyezniük. A rendszeres szociális segély helyett ugyanis márciustól egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatást vagy a már említett foglalkoztatást helyettesítő támogatást kaphatják. Előbbi változatlan jogosultsági feltételek mellett jár majd, és a változással kapcsolatban az ügyfeleknek nincs teendője. Az FHT pedig azoknak jár, akik öt éven belül elérik a nyugdíjkorhatárt, és vállalják, hogy a hivatalokkal, munkaügyi központtal együttműködnek annak érdekében, hogy munkába állhassanak. Együttműködési kötelezettség vonatkozik azokra is, akik az eddigiekben az önkormányzat rendelete alapján voltak jogosultak a támogatásra.

 

A járási hivatalokhoz kerülnek tehát ún. jövedelemkompenzáló támogatások, amelyek célja, hogy  a hátrányos munkaerőpiaci helyzetű személyek és családjuk  megélhetését segítsék. A kerületi hivatalok által folyósított jövedelempótló támogatások kifizetéséért az állam garanciát vállal.

 

A februári, március 5-ig kifizetendő támogatásokat a jogosultak még az eddig megszokott módon kapják önkormányzatoktól, azonban az április 5-ig esedékes márciusi ellátást kizárólag folyószámlára utalással, vagy lakcímre (postafiókba) kézbesítéssel juttatják el az állampolgároknak a kerületi hivatalok. A házipénztári kifizetés megszűnik.

 

Március 1-től a kiadáskompenzáló szociális támogatásokról az önkormányzatok gondoskodnak települési támogatás néven. Ebbe a körbe jellemzően a lakhatás, adósságkezelés, gyógyszerkiadások, stb. támogatása tartozik.  Az önkormányzatok a helyi adottságokhoz alkalmazkodva szabadon dönthetnek a támogatások mértékéről és formájáról, amelyről február végéig rendeletet alkotnak a képviselő-testületek. 

 

– A kormányhivatal információi szerint Budapesten a fővárosi és a 23 kerületi önkormányzat összesen több mint 5,7 milliárd forint értékű települési támogatást tervezett a költségvetésébe, amellyel az adott önkormányzat  területén élő nehéz helyzetbe kerülteket segíthetik – tette hozzá dr. György István.

 

Országosan a múlt évihez képest 3,3 milliárd forinttal, összesen 35 milliárd forintra emelte a kormány az állami támogatási keretet. Szintén emelkedett a közfoglalkoztatásra szánt keret: a tavalyinál több mint 15 %-kal többet, 270 milliárd forintot szán erre a kormány 2015-ben.

 

A támogatás személyesen a kerületi hivatalokban igényelhető.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A kóbor macskákat ivartalanítják

Több mint negyven gazdátlan, közterületen élő macskát ivartalanított Kispesten két civil szervezet. A macskák túlszaporodása nemcsak állatvédelmi, ökológiai probléma is egyben.

A háziorvosok rezsiköltségeinek átvállalását kéri a jobboldal

A háziorvosok teljes rezsiköltségeinek átvállalását kéri az önkormányzattól a kispesti Fidesz-KDNP képviselőcsoport, mert szerintük a kerület nem versenyképes a többi kerülettel szemben a háziorvosok számára, máshol ugyanis a teljes rezsi átvállalásával csábítják és tartják meg az orvosaikat. Kispesten egyre nagyobb az orvoshiány, így az önkormányzatnak valamit lépnie kell.

BKK közlemény: Két napon át késő este és éjszaka lezárjuk a Sibrik Miklós úti felüljárót

A Sibrik Miklós úti felüljáró újjáépítéséhez kapcsolódó bontási munkák miatt szeptember 11-én, csütörtökön és 12-én, pénteken késő este és éjszaka 22:00 és 4:00 között lezárjuk a felüljárót. Ezért az erre közlekedő nappali járataink a késő esti időszakban, éjszakai buszaink pedig teljes üzemidejükben a felüljárót elkerülve, módosított útvonalon közlekednek a lezárás idején. Az előttünk álló körülbelül egy évben több alkalommal kerül még sor hasonló késő esti, éjszakai forgalomkorlátozásokra annak érdekében, hogy a közúti forgalom a híd teljes újjáépítése idején a nappali órákban fenntartható legyen. A rekonstrukciós munkák – amelyek során kicseréljük az átkelő teljes szerkezetét, valamint új útpályát építünk, a gyalogos járdán pedig részben kerékpársávot, részben közös használatú gyalogos-kerékpáros útfelületet hozunk létre – első fázisa a befejezéséhez közeledik. Az újjáépítést a Fővárosi Önkormányzat közútkezelőjeként a Budapesti Közlekedési Központ végzi.

Jogerős: Gajda Péter törvényt sértett

Törvény- és alaptörvényt sértő módon járt el Gajda Péter (MSZP) polgármester – mondta ki a Kúria, amikor pártállami időket idéző módon leragasztotta a Fidesz országgyűlési választási plakátjait. A Gajdának erre lehetőséget adó jogsértő önkormányzati rendeletet a Kúria megsemmisítette.