Még többen igénybe vehetik a CSOK-ot, miután a kormány sokat egyszerűsített a rendszeren és a jogosultak körét is szélesítette. A Családi Otthonteremtési Kedvezményt óriási érdeklődés övezi országszerte. Novák Katalin államtitkár a kispesti Polgári Klubban beszélt az egyre bővülő kedvezményekről.

Az országszerte egyre nagyobb érdeklődésnek örvendő Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) legfrissebb részleteit Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár és Fűrész Tünde helyettes államtitkár mutatták be a kispestieknek a Polgári Klubban, valamint a felmerült kérdésekre is válaszoltak.

„A kormány azért pontosított a CSOK feltételein és részletein, mert a gyakorlatban számos kérdés, építő jellegű javaslat merült fel” – hangsúlyozta Novák Katalin. A lényegi eleme természetesen változatlan maradt, hiszen egyrészt elő kell segíteni a demográfiai célt, vagyis, hogy ne lehessen otthonteremtéssel kapcsolatos akadálya a gyermekek megszületésének, másrészt a gazdaságot is élénkíti.

 

 

Az egyik legnagyobb változás az egyszerűsítés, hiszen korábban a megvásárolni vagy megépíteni kívánt ingatlanok bonyolultan és differenciáltan meghatározható energetikai besorolása, valamint a lakás mérete is meghatározhatta, hogy egy család mekkora összegre jogosult. „Immáron viszont csak a gyermekek száma számít” – hangsúlyozta az államtitkár. A változtatások legfőbb célja az egyszerűsítés mellett az, hogy minél többen vehessék igénybe a kedvezményt:

 

·         Az is jogosult, aki korábban igénybe vette a „szocpolt”, illetve a korábbi CSOK-ot.

·         Megszűnt a tulajdoni korlát az új lakások esetében.

·         A mozaikcsaládok, tehát a nem (csak) közös gyermeket nevelő házaspárok is igényelhetik.

·         Használt lakás vásárlásához vagy bővítéshez a közfoglalkoztatottak is igényelhetik a CSOK-ot.

·         Megszűntek az energiahatékonysági előírások, teljesíthetőbbek lettek az összkomfortra vonatkozó szabályok.

 

„Magyar kormánynak még nem volt ilyen komoly és komplex otthonteremtési programja, mint amilyen a mostani” – utalt arra Novák Katalin, hogy az igénybe vehető, komoly vissza nem térítendő anyagi támogatás mellett, három gyermek esetében egy +10 millió forintos kedvezményes hitelkonstrukció is rendelkezésre áll, de a lakásértékesítés áfájának 27-ről 5%-ra csökkentése, és a saját építés esetén visszaigényelhető 5 millió forintos áfa is ide tartozik.

 

Előre vállalt gyermekek esetén kitétel a házasságkötés, amire azért van szükség, hogy nyomon követhető legyen, vajon a gyermek szülei együtt élnek e.Ezzel a korábbi rossz tapasztalatokat, a szocpollal kapcsolatosvisszaéléseket is szűrni kívánják.

 

Az államtitkár elmondta még, hogy a www.csalad.hu internet oldalon a részletekről és a legfrissebb hírekről bárki tájékozódhat, s egyúttal arra kért minden érdeklődőt, hogy oda írja meg kérdéseit és – ha már van – gyakorlati tapasztalatait.

 

Milyen ingatlanra és mennyi CSOK igényelhető?

Használt lakás vásárlása esetén:

–          1 gyermek után 600.000 forint

–          2 gyermek után 1.430.000 forint

–          3 gyermek után 2.200.000 forint

–          4 vagy több gyermek után 2.750.000 forint

Új ingatlan építése/vásárlása esetén:

–          1 gyermek után 600.000 forint

–          2 gyermek után 2.600.000 forint

–          3 vagy több gyermek után 10.000.000 forint és 10.000.000 forintos kedvezményes hitel

 

 

A 10 millió forintos hitelt a három vagy több gyermeket nevelő családok igényelhetik, 25 éves futamidőre és garantált 3%-os kamat mellett. Ez azt jelenti, hogy hozzávetőleg 47.000 forintra jön ki egy havi törlesztő részlet, ami figyelembe véve például az albérlet havidíjait, versenyképes lehetőség.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Fővárosi strandkörkép

A nyári melegben megtelnek a strandok és uszodák szerte Budapesten. Összegyűjtöttük a fővárosi és agglomerációban található strandokkal kapcsolatos tudnivalókat.

Kosz és káosz az Attila utcában

Kispest talán egyik legaggasztóbb állapotú része az Attila utca, amelynek rendezése úgy tűnik, kifog az önkormányzaton. Kosz, szemét, rendetlenség, és térfigyelő kamera, amely mintha azért lenne, hogy lehessen a lomokat valami alá pakolni.

Lámpás kereszteződést sürget a kerületi jobboldal

Kevés olyan balesetveszélyes kereszteződése van Kispestnek, mint az Ady Endre út, Vas Gereben utca sarka. Sajnálatos módon egymást érik a balesetek. Van, aki szerint a közlekedési lámpa, van, aki szerint az elővigyázatosság segíthetne.

Győri Ottmár, a Wekerletelep első gondnoka

144 éve ezen a napon született Győri Ottmár, a Wekerletelep utcahálózatának tervezője, az építkezés felügyelője, a telep első gondnoka.