Az ön gyermeke is lebetegszik, amint bölcsődébe vagy óvodába kerül? Nem csoda, hiszen a kisgyermekek fejlődésben lévő immunrendszerének nagy megterhelést jelent a közösségbe kerülés időszaka. A szervezet számos idegen vírussal és baktériummal találkozik, amelyek könnyedén okozhatnak megbetegedést. Ha nem megfelelő a gyermek immunrendszere egyből az első hét után orvoshoz kell fordulni. Tapasztalatok szerint a gyermekorvosi rendelőkben szeptemberben megduplázódik a betegek száma.

– Bár a bölcsőde- és óvodakezdésre jellemző heveny betegségek általában gyors lefolyásúak, mégis mind a gyermekre, mind a szülőre nagy terhet rónak, hiszen megnehezítik a beilleszkedés folyamatát. Ráadásul a betegségek az újbóli fertőzések miatt rövid időn belül megismétlődhetnek. Fontos, hogy a szülő tudatosan készüljön erre az időszakra, és az életkornak megfelelő vitaminszükséglet fedezésével, a helyes kézmosásra való neveléssel, valamint a kiegyensúlyozott, vitamindús étrend biztosításával felkészítse a gyermek szervezetét a közösségbe lépésre – hívta fel a figyelmet Dr. Velkey György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke.

Az érintett gyerekek leggyakrabban náthával, hörghuruttal, valamint hányással, hasmenéssel járó megbetegedésekkel küzdenek. Fontos, hogy mindig várjuk ki a teljes gyógyulást, mielőtt visszaengedjük őket a bölcsődei közösségbe, ezzel is kivédve a további gyermekek megfertőzését.

A megbetegedések megelőzésére nagy hangsúlyt kell fektetni, vas- és a D-vitamin pótlásával. A legfrissebb hazai adatok alapján minden negyedik 1-3 éves kisgyermek túl kevés vasat visz a szervezetébe, a D-vitamin hiány gyakorisága pedig ennél is magasabb: tíz bölcsődés korú gyermek közül hétnél túl alacsony a szintje. Mindez főként annak köszönhető, hogy az első születésnap után az anyák csaknem fele abbahagyja a D-vitamin készítmények napi adását, a vaspótlásra pedig szinte egyáltalán nem ügyelnek.

– A fejlődő szervezet számára szükséges vitaminok és ásványi anyagok egy részét változatos és vitamindús étrenddel is pótolhatjuk, de fontos, hogy az élet első 1000 napjában a külső pótlásra is figyeljünk – fejtette ki Dr. Velkey György. A vitaminbevitelben a különböző vitaminkészítmények vagy a junior gyerekitalok is a szülők segítségére lehetnek. Az immunerősítést és a vitaminpótlást soha nem késő elkezdeni, így akkor is érdemes rendszeressé tenni, ha már közösségbe jár a gyermek. Segít lerövidíteni és enyhíteni az esetleges betegségek lefolyását, illetve megelőzi a későbbi fertőzéseket. 

Fotók: pixabay.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Idén is Kispesten járt a Mikulás

Immár évtizedes hagyomány, hogy minden december elején ajándékokkal lepik meg a kispesti családsegítő által kiválasztott kispesti gyerkőcöket.

Elkészült az Arany Óvoda

Átadták a felújított és kibővített Kispesti Arany Óvodát, amely eredményeképpen további 75 kisgyermek járhat az intézménybe. Az Európai Unió által támogatott fejlesztéssel óriási lett a kontraszt az Arany ovi és a kerületi többi óvodája között.

Mesemondó versenyt nyertek az Ady Endre Iskola diákjai

Felpezsdült az élet az Ady Endre Református Általános Iskolában: az április 3-i városi mesemondó versenyen az első és második évfolyamosok arany, a harmadik és negyedik évfolyamosok ezüst minősítést kaptak. A sportélet is fellendült: a két éve működő Sakkpalota tanulói városi sakkversenyt nyertek, a Kézilabda Sportakadémia leigazolt több diákokat, az alsósokkal pedig a Zsíros Tibor Kosárakadémia foglalkozik. Emellett fejlesztették az angol nyelv, valamint az informatikai oktatást is.

Tudod mit csinálsz idén nyáron?

Azokban a családokban ahol kisiskolás korú gyerekek vannak, sokszor jelent megoldásra váró feladatot az, hogy a gyerekek a nyári szünetben mivel töltsék el tartalmasan a szabadidőt. Most van itt az ideje annak, hogy feltérképezzük a kínálkozó lehetőségeket és tervezzünk a közelgő nyárra.