Sajátos magyar elnevezése van ennek a napnak. A Boldogasszony megnevezés Máriának, országunk királynőjének jár, a Kisboldogasszony név pedig születése napjára utal. A szentmise könyörgése az ünnepet azzal a metaforával hozza közel hozzánk, hogy e nap megváltásunk hajnalhasadása, Mária születésével az emberiség életében hajnal kezdődik el. Az élet tisztelete más ünnepeknél is hangsúlyos, de ezen a napon különös jelentőséggel bír. Ilyenkor a szülők biztatást és ugyanakkor figyelmeztetést is kapnak, hogy gyermeküket, akit a Jóisten adott nekik, Isten szeretetében neveljék fel.

 

A magyar néphagyományban is jelentős Kisasszony napja. Ezen a hajnalon az asszonyok kimentek a szabadba napfelkeltét várni. Úgy vélték, hogy akinek érdeme van rá, a fölkelő napban megláthatja Máriát. Egyes helyeken ezen a napon kezdték meg a gabona vetését. Kora hajnalban a vetni való gabonát kitették a harmatra, hogy az „Úristen szentelje meg.” Fecskehajtó Kisasszonynak is nevezték, mert sok helyen úgy vélték, hogy ezen a napon indulnak útnak a fecskék.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

Pege Aladár kispesti nagybőgőművészre emlékeztek

A világhírű nagybőgőművészre, Pege Aladárra emlékeztek nemrég a Városházán a Pege85 képzőművészeti…

Hatalmas sikert aratott a Kispesti Jézus Szíve Templomban tartott jótékonysági koncert!

Hagyományteremtő jelleggel adventi jótékonysági koncertet szervezett a Kispesti Társaskör a kerületi jobboldallal…

Ma született Móricz Zsigmond

A családi hagyomány szerint ma 132 éve, június 29-én, az anyakönyv szerint azonban július 2-án született a 20. századi magyar realista prózairodalom egyik legnagyobb alakja, Móricz Zsigmond. A híres író élete sok szálon kapcsolódik kerületünkhöz.

Adventi tea és sütemény a Templom téren

Immár évtizedes hagyomány, hogy a kispesti polgári oldal forró teával és süteménnyel…