Százkét esztendővel ezelőtt, a második világháborút lezáró trianoni békediktátum eredményeként hazánk területének több mint kétharmadát elcsatolták, ezzel közel 3,3 millió honfitársunkat kényszerítettek idegen államok fennhatósága alá. E napra – 1920. június 4-re – emlékezve, a nemzeti összetartozás napja alkalmából tartott megemlékezést a kispesti Országzászló-emlékműnél a kerületi polgári oldal: a Kispesti Fidesz és KDNP, a Kispesti Társaskör Egyesület és a Wekerlei Polgári Egyesület. 

 

Földesi Gyula, Kispest és Pesterzsébet Fidesz-KDNP-s országgyűlési képviselője ünnepi beszédében emlékeztetett: a trianoni békediktátum ránk kényszerítésével hazánk drámai, felfoghatatlan, nehezen felbecsülhető veszteségeket szenvedett. „Történelmi városok, csodálatos tájegységek, egy sor vármegyénk, több millió magyar ember került a kis-Magyarország új, önkényesen és kegyetlenül meghúzott határain kívülre” – hangsúlyozta, hozzátéve: Ma már kutatható és bizonyítható, hogy a leszakított részek menekültjei közül nagyon sokan érkeztek éppen ide, Kispestre. „Kispest – amely akkoriban még Budapest peremtelepülése volt – élen járt a Trianon által leginkább sújtott magyarok ellátásában, fogadásában, letelepítésében. Elismerés azoknak, akik ma is így segítik Kárpátalja és Ukrajna menekültjeit” – fogalmazott Földesi Gyula, akinek szavai szerint az abszurd, százéves szétszakítottságot szépen lassan felváltja a régi, ezeréves kerékvágás. Legalábbis a lelkekben mindenképpen.

 

A megemlékezésen részt vett szervezetek képviselői – köztük Dódity Gabriella, a kispesti Fidesz elnöke, a rendezvény háziasszonya és dr. Pap Sándor választókerületi elnök – koszorúkat és az emlékezés virágait elhelyezve emlékeztek Trianonra.

 

Egy vérből valók vagyunk

 

A polgári-keresztény kormány 2010-ben megalkotta a nemzeti összetartozásról szóló törvényt, aminek köszönhetően a határon túli magyarok egyszerűsített eljárással juthatnak magyar állampolgársághoz. Ugyanebben az évben a nemzeti összetartozás napjának nyilvánította a trianoni békediktátum aláírásának napját, június 4-ét. E nap alkalmából évről évre megemlékezik a magyarság határainkon innen és túl egyaránt.

 

Fotók: facebook.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A rendvédelmi szervek dolgozóit tüntette ki nemrég az önkormányzat

Az év rendőre Lakatos János rendőr zászlós, az év tűzoltója Soltész Péter…

Messzire szállt a kispesti horgászbolt jó híre

Noha Magyarország a versenyhorgászatban jó ideje egyfajta nagyhatalomnak számít, a „hétköznapi” pecások száma még sosem nőtt akkora mértékben hazánkban, mint az utóbbi néhány évben. Többségük a magántavak partján, feeder bottal, method technikával keresi a halat, mint azt a kispesti Duplakukac Horgászbolt ügyvezetőjével, Kádas Józseffel történt beszélgetésünk is egyértelműsített.

A Száguldó Őrnagyra, Puskás Öcsire emlékeztek halálának évfordulóján Kispesten

Akikre büszkék lehetünk

Ünnepélyes keretek között, összesen 72-en vehették át elismeréseiket két egymást követő napon a Kispest önálló településsé válásának 150. évfordulója alkalmából tartott képviselő-testületi üléseken. A 2020-as és 2021-es esztendő kitüntető címeit a KMO-ban adták át azoknak, akik kiemelkedő munkásságukkal öregbítették Kispest hírnevét, illetve végezték vagy végzik munkájukat a kerületért, a kerületiekért. Mint az lenni szokott, az ünnepségen díszpolgárokat is avattak – összesen 6-an kapták meg a címet.