Vélhetően saját zsebből adott kölcsön egy kispesti vállalkozónak 21,6 millió forintot készpénzben Kránitz „Miszter 40 Százalék” Krisztián vagyonkezelő (VAMÜSZ) igazgató, korábbi szocialista önkormányzati képviselő 2017-ben – tudatta cikkében a Magyar Nemzet. Mint írták, a vállalkozó több akkori projektje bedőlt, és gyors áthidaló kölcsönre volt szüksége, amit nem a bankoktól, sokkal inkább a baráti körétől remélhetett. Néhány sikertelen próbálkozás után Kránithoz vezetett a vállalkozó útja, akiről tudta, hogy egy nagy családi házban élt, menő autókkal közlekedett, egyszóval olyan embernek tűnt, aki kihúzhatja őt a bajból.

 

OLVASTA MÁR?

Nemmel szavazott a baloldal Kránitz menesztésére is

 

A lap információi szerint Kránitzot nem kellet sokat győzködni, hogy kölcsönadja vállalkozónak a 20 millió forintot is meghaladó összeget. A „Miszter 40 Százalék” néven emlegetett szocialista VAMÜSZ-igazgató azzal a feltétellel hitelezett a vállalkozónak, ha ő két vidéki ingatlanjára vételi jogot jegyeztet be Kránitz Krisztián nevére, ami meg is történt. Ez azt jelenti, hogy a vagyonkezelő igazgatója a szerződésben meghatározott feltételek mellett – például a kölcsön vissza nem fizetése esetén – egyoldalú nyilatkozattal megvásárolhatja a telkeket egy szerződésben meghatározott vételáron.

 

OLVASTA MÁR?

Látszatintézkedések és hakni, valódi átláthatóság helyett

 

A Magyar Nemzet által megszerzett földhivatali dokumentumok szerint Kránitz Ferenc Krisztián kispesti lakos vételi jogát 2017. december 22-én jegyezték be egy vidéki településen fekvő 770 négyzetméteres telekre, amely közel esik egy tó pártjához. A vételi jog 2018.december 31-ig volt bejegyezve. De – a lap birtokában lévő hivatalos dokumentumok szerint – Kránitz egy másik, szintén a vállalkozó nevén levő, ugyanazon település belterületén található beépítetlen telekre is vételi jogot szerzett ezáltal, a szintén 2018. december végéig érvényes vételi jogot ugyancsak 2017. december 22-én jegyezték be.

 

OLVASTA MÁR?

A kispesti baloldal sofőre kitálalt, megerősítette a felvételek valódiságát is

 

A földhivatali iratok szerint még a határidő lejárta előtt törölték a vételi jogot – írja a Magyar Nemzet –, valószínűleg azért, mert még a határidő lejárta előtt visszafizette a vállalkozó a kölcsönt, amelynek összegéről a lap birtokába jutott kölcsönszerződés árulkodik.

 

A dokumentum 2017. december 5-i keltezésű, amelyben Kránitz Krisztián „Jogosultként”, a vállalkozó pedig „Kötelezettként” van megnevezve. A vagyonkezelő igazgatója 21,6 millió forintot adott kölcsön a vállalkozónak egy éves időtartamra, amelyet annak lejárta előtt egy összegben kellett visszafizetni. A pénzt készpénzben, egy összegben kapta meg a vállalkozó.

 

Kránitz ügyvédjének is sok érdekeltsége lehet

A szerződést az a Dr. Fridman Róbert ügyvéd írta meg, aki amellett, hogy a vagyonkezelőnek dolgozik, Kránitzot is képviselte a válása során, és aki egy helyreigazítási kérelmet is küldött a Magyar Nemzetnek, az Árnyas Óvoda udvarán lévő balesetveszélyes fa kapcsán megjelent – egyébként lapunk által is megírt – cikke miatt.

 

OLVASTA MÁR?

 

Egyébként ez az az ügyvéd, akinek az irodája igencsak kedvezőnek tűnő áron jutott egy önkormányzati telekhez, amely ügylettől visszalépett. Lapunk is beszámolt róla, hogy a Kránitz ügyvédjének nevét viselő iroda mindössze 2000 forintos négyzetméterenkénti áron vásárolta meg a Kőrös köz – Maros köz – Szamos köz melletti 9000 négyzetméteres háromszög alakú területet 2018 nyarán, a telek kikiáltási ára 18,5 millió forint volt. A vásárláskor hatályos önkormányzati szabályok kikötötték, hogy a telek nem beépíthető, ám az ügylet lebonyolítása után másfél évvel – bizonyára egy csodálatos véletlennek köszönhetően – az ingatlan lakóövezeti besorolást kapott. A 9000 négyzetméteres „legelő” 30 százalékban lett beépíthető, ami elképesztően megnövelte az ingatlan értékét, Fridman irodája ezzel nagy üzletet csinált. Azonban a kispesti baloldalt korrupciógyanúba keverő Lackner-féle botrány kirobbanását követően az ügyvéd visszaléptek az ügylettől, mégsem kellett nekik a telek.

 

Több tétel is hiányzott Kránitz vagyonnyilatkozatából

A kölcsönszerződés létrejöttekor – 2017-ben – Kránitz Krisztián még szocialista önkormányzati képviselő volt, így ezt a kintlévőséget fel kellett volna tüntetnie a törvényileg kötelező vagyonnyilatkozatában. Az önkormányzati törvény ugyanis előírja, hogy a vagyonnyilatkozatokban az önkormányzati képviselőknek nyilatkozniuk kell az illetményalap hathavi összegét meghaladó pénzintézeti számlakövetelés vagy más, szerződés alapján fennálló pénzkövetelésről. A szocialista politikus ezeket a részeket kihúzta vagyonnyilatkozatából, így jelezve, hogy nincs ilyen, vagyis valótlan állításokat tett vagyonnyilatkozatában.

 

De Kránitz „Miszter 40 Százalék” Krisztián nem csak ezt a tételt nem tüntette fel a vagyonnyilatkozatában, hanem a spanyolországi luxusnyaralóját sem, amelyet nem Paróczai Anikó és a Momemtum, hanem a Magyar Nemzet talált meg. Mint azt a Magyar Nemzet elsőként és teljes részletességgel feltárta, Kránitz Krisztián a festői spanyol tengerparton, Orihuela-Costában vásárolt egy nyaralót 2018. decemberében. Később Kránitz azzal magyarázta mindezt, hogy a vagyonnyilatkozat leadása, azaz 2019. január 31-e után érkezett meg hozzá a papír arról, hogy minden jogszerűen lezajlott és a birtokába került az ingatlan. Mivel Kránitz nem indult a 2019-es önkormányzati választáson, így nyilvános vagyonnyilatkozatot már arra az évre nem kellett leadnia.

 

OLVASTA MÁR?

Sokszorosan lelepleződött a momentumos Paróczai Anikó

 

Ennél is érdekesebb, hogy Kránitz úgy adott kölcsön 21,6 millió forintot ismerősének, hogy közben – a vagyonnyilatkozata tanúsága szerint – 35 millió forintnyi adóssága volt egy pénzintézettel szemben. A képet némileg árnyalja, hogy takarékbetétben 15 millió forinttal rendelkezett, míg 17 millió forintnyi készpénze volt. Érdekesség, az előző évhez képest Kránitz megtakarításai 8 millióval, készpénzállománya 2 millió forinttal növekedett, vagyis 10 millió forintot spórolt úgy, hogy éves jövedelme 6 millió forint. Ha a kedves olvasónál nem jön ki a matek, azzal nincs egyedül. Szerencsére a Lackner-féle hangfelvételek eligazítanak minket a témában.

 

OLVASTA MÁR?

Átláthatósági színjáték Momentum-módra: Miért hagyják a helyén Kránitzot?

 

Külön érdekesség, hogy miután Gajda Péter (MSZP) polgármester „elkaszálta” a Lackner-ügyben vizsgálódó Antikorrupciós Tényfeltáró és Vizsgálóbizottságot, a baloldali városvezetés kiadott egy „önvizsgálatot”, amelyben mindent rendben talált. Ebben a jelentésben szó esik Kránitz vagyonnyilatkozatáról is, amelyben szintén nem talált kivetnivalót a korrupciógyanúban úgyszintén érintett baloldali városvezetés.

 

Miből él Kránitz Krisztián?

– Ő elmondta, hogy neki van egy olyan folyószámlája, ahova csak az önkormányzattól kapott pénz érkezik, ő ahhoz hozzá sem nyúl – mondta Lackner Csaba a kispesti baloldalt korrupciógyanúba keverő botrányos hangfelvételeken Kránitzcal kapcsolatban. Lackner beszélgetőtársai elmondták, hogy ez azért butaság, mert felmerül a kérdés, hogy akkor miből él?

 

Lackner más részleteket is elárult, hogy arról, hogy Kránitz Krisztiánnak honnan származik a jövedelme. Egy esetben például felelevenített egy történetet, amely szerint Somogyi Lászlóné szocialista önkormányzati képviselő vállalkozó volt férje kénytelen volt pénzt adni Kránitznak, hogy továbbra is kapjon munkákat a kerületben. A történet szerint 12 millió forint landolt ekkor a vagyonkezelő igazgatójánál. Ám Lackner elmondásából úgy tudjuk, hogy nemcsak Somogyi osztott vissza neki, hanem egy helyi vállalkozó, Lakatos József is, akinek a cége szintén százmilliós megbízásokat kap a vagyonkezelőtől.

 

Lackner arról is beszámolt, hogy miért nem indulhatott Kránitz 2019-ben az önkormányzati választáson. A történet szerint a kispesti MSZP-ben az egész tagság tudta, hogy „mennyit tett zsebre” a vagyonkezelő igazgatója, és még Burány Sándornak, Kispest szocialista országgyűlési képviselőjének sem osztott vissza, ezért a politikus kiszavaztatta a jelöltek közül.

 

Az már csupán érdekesség, hogy Kránitz főnöke, Gajda Péter polgármester lett tavasszal az összeférhetetlenséget és vagyonnyilatkozatokat ellenőrző bizottság elnöke a Fővárosi Közgyűlésben.

 

Főkép: Facebook

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You May Also Like

A kóbor macskákat ivartalanítják

Több mint negyven gazdátlan, közterületen élő macskát ivartalanított Kispesten két civil szervezet. A macskák túlszaporodása nemcsak állatvédelmi, ökológiai probléma is egyben.

A háziorvosok rezsiköltségeinek átvállalását kéri a jobboldal

A háziorvosok teljes rezsiköltségeinek átvállalását kéri az önkormányzattól a kispesti Fidesz-KDNP képviselőcsoport, mert szerintük a kerület nem versenyképes a többi kerülettel szemben a háziorvosok számára, máshol ugyanis a teljes rezsi átvállalásával csábítják és tartják meg az orvosaikat. Kispesten egyre nagyobb az orvoshiány, így az önkormányzatnak valamit lépnie kell.

Jogerős: Gajda Péter törvényt sértett

Törvény- és alaptörvényt sértő módon járt el Gajda Péter (MSZP) polgármester – mondta ki a Kúria, amikor pártállami időket idéző módon leragasztotta a Fidesz országgyűlési választási plakátjait. A Gajdának erre lehetőséget adó jogsértő önkormányzati rendeletet a Kúria megsemmisítette.

Fegyelmezettebb vagyongazdálkodást sürgetnek

Újabb telekeladást hirdetett meg az önkormányzat, ezúttal a Teleki utca 51. szám alatt lévő ingatlanon adna túl a baloldali városvezetés. A helyére valószínűleg társasház épül. A jobboldali képviselők megjegyezték: szakítani kellene azzal a gyakorlattal, hogy vannak olyan önkormányzati ingatlanok, amelyeket megesz az idő, majd azt követően telekárban értékesítik azt.