Az Orbán Viktor miniszterelnök évértékelőjében bejelentett hétpontos családvédelmi akcióterv intézkedéseinek a költségvetési fedezete is biztosított, a kormány már az idei második félévben 75, jövőre nagyságrendileg 150 milliárd forintot fordít ezekre a célokra.
Tízmilliós kedvezményes kölcsön fiatal házasoknak
A családvédelmi akciótervben bejelentett fiatal házasok gyermekvállalási támogatását minden új gyermeket vállaló 18 és 40 év közötti nő veheti igénybe, aki első házasságában él, és legalább három év munkaviszonnyal rendelkezik. A legfeljebb 10 millió forintos kamatmentes, szabad felhasználású hitel felvételére júliustól számítva három évig áll majd nyitva a lehetőség. A támogatást azok is igénybe vehetik, akik már házasok és már van gyermekük, de csak további gyermek után kérhető a kölcsön.
A törlesztést az első, a 2019. július 1-je után született gyermek érkezésekor három évre felfüggesztik, a második gyermek érkezésekor újabb három évre felfüggesztik és a tőketartozás 30 százalékát is elengedik, a harmadik gyermeknél pedig a kölcsön további részét teljes egészében elengedik, így akár vissza nem térítendő támogatássá is válhat ez a lehetőség.
A maximális, 10 millió forintos összeg után a havi törlesztőrészlet 50 ezer forint lesz, 20 éves futamidővel.
Kedvezményes csok hitel használt lakásra is
A csok mellé kapható kedvezményes hitel már használt lakásokra is felvehetővé válik, vagyis a kétgyermekes családok 10 millió, a három- és a többgyermekes családok 15 millió forint kamattámogatott kölcsönt vehetnek már igénybe használt lakás vagy ház vásárlására. Használt ingatlanok esetén a kormány eltörli a 35 millió forintos értékhatárt, ami korábban a csok felvételének feltétele volt.
Bővül a jelzáloghitelek állami átvállalásának köre
Már a második gyermek születésekor egymillió forintot vállal át az állam a jelzáloghitelekből, a harmadik gyermeknél 4 millió forintot, minden további gyerek születésekor újabb egy-egymillió forintot vállalnak át. Ez a lehetőség pedig a kamattámogatott csok-hitelek esetén is érvényes.
Szja-mentesség a négygyermekes anyáknak
A legalább négygyerekes nők személyi jövedelemadó mentességet várhatóan a jövő évtől vezetik be, és ez nemcsak a 18 év alatti gyerekek esetén érvényes, hanem a felnőtt gyerekek után is, egészen a nyugdíjig. Az adómentesség kizárólag a munkából származó jövedelemre igaz, tehát például az osztalékból származóra nem lehet igénybe venni.
Elindul a nagycsaládosok autóvásárlási programja
A kormány legalább hétszemélyes új autó vásárlását támogatja a legalább három gyermeket nevelő családok esetében 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatással, amely az autó árának maximum 50 százalékát teheti ki. Ezt nem utólag térítik vissza, hanem már ennyivel kevesebbet kell eleve kifizetni.
Bevezetik a nagyszülői gyed-et
A még aktív, tehát dolgozó nagyszülők vehetik igénybe a nagyszülői gyed-et, nyugdíjasok nem, és a gyed extra nem terjed ki rá, tehát ha a nagyszülő visszamegy dolgozni, akkor a gyed folyósítása megszűnik.
21 ezer új bölcsődei férőhely
A felmérések szerint 70 ezer férőhelyre lenne szükség. Ezért a tervek szerint a jelenlegi 50 ezerről 2020-ig 60 ezerre, 2022-ig pedig 70 ezerre bővítik a férőhelyek számát.
- A családtámogatások bővítése nem lezárt folyamat, a kormány tovább folytatja a munkát – hangsúlyozta Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár. Úgy fogalmazott, 2010 óta a kormány családbarát országot épít, és minden döntése arról szól, hogy könnyebb legyen gyereket vállalni és nevelni Magyarországon. Ezért folytatnak családközpontú kormányzást, és ezért növelték a családoknak járó támogatásokat a kétszeresre 2010 óta.
Az eddigi intézkedések eredményei pedig nemcsak demográfiai értelemben láthatók már, hanem abban is, hogy jobban élnek a gyermeket nevelők. Ennek eredménye lehet az is, hogy 20 éve nem volt olyan magas a gyermekvállalási kedv Magyarországon, mint tavaly, és 20 éve nem kötöttek annyi házasságot, mint 2018-ban, amikor több mint 100 ezer fiatal mondott igent a közös életre.
Forrás: MTI/kormany.hu
Főkép: fuhu.hu
|