Megtartotta második ülését a kispesti baloldalt és holdudvarát korrupciógyanúba keverő, Lackner Csaba (ex-MSZP) nevével fémjelzett botrányt vizsgáló Antikorrupciós Tényfeltáró- és Vizsgálóbizottság (AKTV), ahol a meghallgatni kívánt érintettek kiválasztása mellett a korrupciógyanú lehetőségét felvető konkrét megvizsgálandó ügyek kiválasztásáról is döntöttek. Ezek közé tartoznak 2010. január 1-jéig visszamenőleg az ingatlan- és építőipari ügyek és elidegenítések is. A korrupciógyanús ügyben nagy médiafigyelemre szert tevő Ferenczi István (LMP) bizottsági elnöknek annyira fontos a baloldali botrány kivizsgálása, hogy havi 70 ezer forintért végzi ezt a munkát.
Jobboldali javaslatra konkrét, gyanús ügyeket is vizsgálnak
Az AKTV Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) javaslatára az ingatlan- és telekeladások kapcsán a kapcsolódó értékbecsléseket is vizsgálni fogja, valamint a régóta kaotikus lakásállomány ügyét, a lakásgazdálkodást is, amelyről korábban a baloldali városvezetés egymásnak is ellentmondó információkat hozott nyilvánosságra. A vizsgálat kiterjed majd a Batthyány utcában található 29 négyzetméteres önkormányzati lakás 7,5 millió, tehát négyzetméterenként több mint negyedmillió forintos felújítására is. Ezt a lakást – amelyben egy beteg gyermekét egyedül nevelő édesanya él – a „Miszter 40 Százalékként” hírhedté vált Kránitz Krisztián (MSZP) által igazgatott vagyonkezelő (VAMÜSZ) megbízásából egy olyan vállalkozó újította fel, aki Kránitz spanyolországi eltitkolt luxusnyaralójának szomszédja.
A korrupciós botrányban érintett vállalkozó, Somogyi Lászlóné (MSZP) önkormányzati képviselő volt férjének érdekeltségébe tartozó cégek (Compassion Kft. és Anildia Kft.) szerepét is vizsgálják majd a kerületi projektekben, Fekete Márk (Fidesz-KDNP) javaslatára. E két céget az utóbbi években milliárdos nagyságrendű munkákkal bízta meg a baloldali városvezetés. Fókuszba kerülnek a cég által elnyert munkák, kapcsolódó közbeszerzések, és olyan konkrét ügyek is, mint az út- és járdafelújítások is, amelyre a Compassion Kft. százmilliós keretösszegű megbízásokat nyert el. De górcső alá veszik a kispesti Egészségügyi Intézet felújítását is, amelyet szintén a Compassion Kft. nyert el, amelyhez papíron ugyan nincsen köze Somogyi Lászlóné volt férjének, de a korrupciós botrányban nyilvánosságra került hangfelvételek Lackner Csaba úgy fogalmazott, „Somogyi Laciék csinálják az egészségügyi intézet átalakítását”.
OLVASTA MÁR?
Vádaskodik a Momentum a Lackner-ügyben, miközben szövetséget alkot annak terheltjeivel
Egyébként a Compassion Kft. és Anildia Kft. (amelynek 2014-ig Somogyi Lászlóné is tagja volt) kapcsán lapunk 2019 júniusa óta vár az önkormányzat törvényileg kötelezően előírt válaszára, hiszen közérdek adatigénylés során azt szerettük volna megtudni, hogy 2014. november 1-je után milyen összegű és tárgyú szerződéseket kötött az önkormányzat e két céggel.
A Momentum saját pártemberét, Ferenczi az átlátszó.hu munkatársát akarta szakértőnek
Elfogadta a bizottság többsége a Fidesz-KDNP felvetését, hogy igazságügyi szakértőket kérjenek fel segítségül egyes ügyek megvizsgálására, és leszavazta a momentumos Paróczai Anikót, aki egy oszlopos momentumos aktivistát vont volna be a vizsgálódásba, és a Ferenczi István (LMP) által bevonni kívánt, baloldalhoz köthető átlátszó.hu munkatársát sem támogatták.
Vizsgálják majd a Kránitz- és Guzmics-féle telekeladásokat is
Kiemelt témája volt az ülésnek a közelmúltban nyilvánosságra került két gyanús önkormányzati telekeladás is. Az egyik Kránitz Krisztiánhoz köthető, hiszen az ő ügyvédje vett meg 2019-ben egy 9 ezer négyzetméteres, az akkori szabályozások szerint nem beépíthető területet négyzetméterenkénti 2 ezer forintos áron, amely egy önkormányzati rendeletmódosítás után 2020. január 1-jétől beépíthető telekké vált, így az értéke is jelentősen megnőtt. A Hír TV-nek Gajda Péter úgy kommentálta az esetet, hogy szerinte a 2 ezer forintos négyzetméterenkénti ár teljesen reális, de a vevő azóta elállt a vásárlástól.
OLVASTA MÁR?
Mindketten Gajda Pétert támogatták, a Momentum és az LMP mégis a Fideszre mutogat
A másik ilyen ügy Guzmics Zsomborhoz, az önkormányzat építéshatósági irodájának korábbi vezetőjéhez köthető, akinek anyósa 2016-ban a mai értékénél jóval alacsonyabb áron megvásárolt egy önállóan nem beépíthető önkormányzati telket a Bem utcában, és amelynek beépíthetőségi korlátját – amellyel az alacsony vételárat indokolták – szintén eltörölte az önkormányzat.
Érdekesség, az AKTV-nek az az ügyvédnő is a tagja, aki több önkormányzati ingatlaneladás mellett ezt az ügyletet is ellenjegyezte. Az ülésen azzal védekezett, neki a szerződések hátteréhez semmi köze…
|