A Budapest100 a százéves budapesti épületek köszöntésére önkéntesek, lokálpatrióták és a házukat szerető lakók összefogásával szerveződő program. Április 14-15-én a tavalyinál is több, idén 100 éves budapesti épület mutatkozik be az érdeklődők előtt.
A nyitott házak hétvégéjén nem kizárólag a jó karban lévő épületekbe vagy a műemlékekbe látogathat el a közönség. A program épp annyira szól a valamikori Budapestről, mint a mairól, a gyakran elhanyagolt, a felismerhetetlenségig szétszabdalt házakról. A Budapest100 közös gondolkodást kezdeményez a megújulásról, összetartó lakóközösségek születését ösztönzi.
A programhoz Wekerletelep is csatlakozott, hiszen az 1909 és 1926 között épült munkástelep néhány jelentős középületét és számos lakóházát adták át 1912-ben. Az állami pénzből finanszírozott, több mint 1000 házból álló egykori munkáslakótelep az európai kertváros-építési mozgalom legjelentősebb magyarországi példája. A Wekerletelep esetében nem egy lakóház, hanem az immár műemléki jelentőségű területté nyilvánított, egyedülálló épületegyüttes és a helyi közösség nyitja meg „kapuit" az érdeklődők előtt.
Helyi lakosok, építészek vezetésével 2-3 órás túrákon lehet részt venni, mindkét napon 10 és 15 órakor, szombaton a rendőrkapitányság, a lovasrendőr laktanya és a Kós Károly iskola, vasárnap a rendőrkapitányság, a lovasrendőr laktanya és egy 12 lakásos társasház megtekintésével. A túrák a rendőrkapitányság bejárata elől indulnak. A sétákon előzetes regisztrációval lehet részt venni.
Találkozó: Kispesti Rendőrkapitányság, XIX. ker. Ady E. út 29.
1. Kispesti Rendőrkapitányság
A Schoditsch Lajos ésÉberling Béla által tervezett és nemrég felújított impozáns épület a Wekerletelep keleti kapuja. Megtekinthetők a rendőrkapitányság eredeti tervrajzai, Wekerle-térkép az 1912-ben épült házakkal, túra a légópincében stb.
2. Egykori lovasrendőr laktanya
A laktanyaépületből és istállóból álló együttes ma egy önkormányzati cég, a Közpark Kft. telephelye. Maga az épület igen megviselt állapotban van, de magán hordozza azokat a különleges homlokzati elemeket, amelyek alapján méltán gondoljuk, hogy szintén a Schoditsch Lajos és Éberling Béla építészpáros műve. Vegyen részt Ön is ebben a kutatómunkában, majd tekintse meg egy helyi képzőművész wekerlei ihletésű akvarelljeit, valamint a hatalmas padlásteret.
3. Kós Károly általános iskola
Wekerletelep 4 általános iskolájának egyike. A Vásárhelyi Dezső által tervezett iskolaépület mellett az oktatási tömb részei még a tornacsarnok, az óvoda, az igazgatói épület és a tanítói lakások. Szombati program: a 2011. évi wekerlei fotópályázat képei; az iskola egykori rajztanárának wekerlei témájú festményei; Somogyvári Rudolf, wekerlei operatőr-rendező Telepesek c. filmjének vetítése; kiállítás az iskola munkatársai által készített helytörténeti tananyagból, régi fotókból, tervrajzokból, dokumentumokból; délelőtt találkozás Kós Bélával, a névadó Kós Károly unokájával; délután diákok bemutatkozása.
4. Tipikus wekerlei társasház
A Palóczi Antal által tervezett, 12 lakásos társasház közössége vasárnap megnyitja a ház kapuit, és megmutatja az épületen megindult felújításokat, a közösen használt kertet, valamint lehetőség lesz egy felújított, tetőtér-beépítéses otthon, illetve egy eredeti állapotában megőrzött lakás megtekintésére is. Vessük együtt össze a telep 100 évvel ezelőtti építése idején, illetve ma készült fotókat a házról, a környékről.
Forrás: www.budapest100.hu
|