Az Országos Állatvédőrség és a fővárosi kormányhivatal együttműködésével készült el egy olyan komplex ellenőrzési lista, amely az állatvédelmi hatósági szakemberek munkáját teheti hatékonyabbá. Hasonló ellenőrzési listákat már a rendőrség is használ. A munkát Dódity Gabriella, az Illatos úti ebtelep munkáját támogató Doktorok az Állatokért Állategészségügyi Alapítvány kuratóriumának tagja koordinálta.
Dódity Gabriella a Magyar Birtokvédelmi Szövetség szakmai napján beszélt az állatvédelmi ellenőrzési listáról
– Célunk, hogy a lehető leghatékonyabbá és egységessé tegyük az egyes állatokkal kapcsolatos bejelentések, hatósági ügyek során az eljárást. Az állattartási ügyekkel mint elsőfokú hatóság, a helyi ügyintézők találkoznak először. Ilyenkor olyan „ügyfelekkel” néznek szembe az ügyintézők, akik nem tudnak beszélni. Ezért is tartom nagyon fontosnak, hogy az állattartással kapcsolatos birtokvédelmi ügyek során a „szegény szomszéd” mellett megnézzük, például a „szegény kutyát” is. Vajon miért ugat, vonyít, amivel zavarja a környezetét is? A felelős állattartás és annak ellenőrzése mindannyiunk közös érdeke, ezért is hozta létre az Országos Állatvédőrség a hatósági munkát segítő dokumentumot – mondta Dódity.
Sokan érdeklődőt vonzott "A birtokvédelem az állatvédelemben" elnevezésű konferencia
Hangsúlyozta: mindez azért is fontos, mert a hatékony intézkedés nemcsak az állatok védelmét szolgálja, hanem az olyan esetek megoldását is, amikor emberek egészségét vagy biztonságát veszélyeztető helyzetek alakulnak ki. Mint mondta, azt szeretnék, hogy ne legyen különbség a települések között abban, hogy mire figyelnek egy-egy állatvédelmi intézkedés vagy eljárás során, ezért is fordultak a kormányhivatalhoz. Dr. György István Budapest Főváros Kormányhivatala vezetőjeként abban segítette ezt a munkát, hogy a szakmai kiegészítések után eljuttatta a huszonhárom budapesti kerületi jegyzőnek azt az ellenőrzési listát, amelyet állattartással kapcsolatos bejelentések helyszíni szemléjén használhatnak. Mint mondja, – tekintettel arra, hogy időközben hatáskörváltozás is történt – kezdeményezni fogja, hogy az újítás országszerte valamennyi településen is bevett gyakorlattá válhasson.
Dr. György István, budapesti kormánymegbízott
|