A Kispesti Mentőállomás kötelékében jelenleg 57-en dolgoznak: 1 orvos, 7 mentőtiszt, 21 mentőápoló, 15 hivatásos és 5 önkéntes gépkocsivezető, valamint 8 mentőtechnikus alkotja a csapatot, melyet a lapunknak nyilatkozott Német Tamás állomásvezető irányít. Megtudtuk tőle, a munkája részét képezik a kivonuló mentőápolói, illetve a mentésirányítói és mentésvezetői feladatok is, ezért alapos rálátása van a különböző esetekre, valamint azok számának alakulására.
Nem lepődtünk meg, mikor azt mondta: az elmúlt bő egy évben jelentős változás következett be az állomás mindennapjaiban. „A koronavírus-járvány terjedése miatt plusz mentőegységeket kellett szolgálatba állítanunk, egyet a nappali, egyet pedig az esti műszakba. A számok azt mutatták, hogy az összesen hat mentőegységünket egy nap leforgása alatt általában 50-60 esethez riasztották, ebből 25-30 alkalommal koronavírusos, illetve fertőzésgyanús személyekhez kellett kimenniük” – magyarázta. A szakember ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy a járvány terjedésének mérséklődése az ilyen esetek számának csökkenését is eredményezte.
(facebook.com/mentokispest)
Azonban vannak olyan, kifejezetten a tavaszi időszakban jellemző esetek, melyek számában nincs érdemi változás. Ahogy a korábbi években, úgy most is sok motoros szenved kisebb-nagyobb balesetet a jó idő beköszöntével, s hasonlóan nagy számban vannak azok is, akiket a kerti munkák végzése közben ér utol a „balszerencse”. „Gyakori, hogy fáról leesett személyhez riasztanak bennünket, vagy épp olyanhoz, aki metszőollóval vagy valamilyen kézi szerszámgéppel okozott sérülést magának; a paletta igen széles” – részletezte.
Német Tamást arról is kérdeztük, tapasztalataik szerint mennyire együttműködők – vagy éppen nem azok – a kispestiek, ha mentőautót, illetve mentősöket látnak. Mint mondta, a kerület útjain, melyeket nyilván nemcsak itt lakók használnak, az autósok gyakran nem adnak utat a mentőautónak. Ilyenkor általában a figyelmetlenség áll a háttérben. Ez azért is aggasztó, mert az emberélet mentésekor minden másodperc sokat számít. „Például akkor, amikor újra kell élesztenünk valakit. Éppen ezért arra kérjük mentőkre váró hozzátartozókat, hogy egyértelműen jelezzék a ház előtt állva, hogy hová kell bemennünk, elkerülve azt, hogy a házszám keresésével teljen el az értékes idő. Sok esetben tapasztaljuk, hogy a kutya sincs elzárva” – magyarázta az állomásvezető, aki ugyanakkor azt is elmondta, hogy örvendetes módon évről évre többen támogatják adójuk 1 százalékának felajánlásával a Kispesti Mentőállomáson dolgozók munkáját. Ezt olvasóink is megtehetik, május 20-ig bezárólag.
|