A lapunknak nyilatkozott Dr. Oláhné Sipos Zsuzsanna 1963-ban, kisgyermekként költözött családjával együtt a Hofherr-házba, amelynek lakóközössége elmondása szerint jelentősen átalakult. Az akkori lakók felét mostanra javarészt fiatal családok vették át, akik azonban ugyanúgy szívükön viselik a ház sorsát, ahogy tették elődeik is. Az Üllői út és a Vécsey utca sarkán mintegy száz évvel ezelőtt épült, helyi egyedi védelem alatt álló épület három évvel ezelőtt kezdte visszanyerni régi fényét: új homlokzatot kapott, a tetőt felújították, illetve elkezdődött a ház vízelvezető-rendszerének felújítása is.
„A lakók sok pénzt fordítottak a ház felújítására, az alapanyagok ára azonban nagyon megugrott” – magyarázta Zsuzsanna. Mint mondta önerőből gyártatták le a 100 darab, eredeti lenyomatok alapján készült stukkót is, melyek jelenleg az épület alagsorában várnak arra, hogy egy hozzáértő szakember feltegye őket.
Szavai szerint általuk egy igazi ékszerdoboz válik majd a házból. Azt is megtudtuk tőle, hogy itt, az alagsorban egykoron a 42 lakásos társasház közös fürdőhelyisége és a mosókonyhák kaptak helyet, később pedig szükséglaksokat alakítottak ki benne.
Az épületet számos érdekes történet lengi körül, melyekkel a lakók a felújítások befejezését követően – várhatóan jövőre – a Budapest100 elnevezésű program keretében szeretnék megismertetni az érdeklődőket. A kezdeményezést az OSA Archívum és a KÉK – Kortárs Építészeti Központ indította útjára 2011-ben, a százéves házak ünnepeként. „A cél ma is az eredeti: bemutatni a pincétől a padlásig a házakat, megismerkedni a lakókkal és hozzájárulni új közösségek kialakulásához” – olvasható a Budapest100 honlapján.
A lapunknak nyilatkozott lakó arról is beszélt, hogy az eddig elvégzett felújítások kapcsán, a szakemberek keresésében rengeteg segítséget kaptak Dódity Gabriellától, a kispesti Fidesz-KDNP frakcióvezetőjétől, illetve Fényes Gábort, az önkormányzat referensét is megnevezte, akitől jogi kérdésekben kaptak hasznos tanácsokat.
|