Minderről Bodó Sándor, a Pénzügyminisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára beszélt az M1 csatornán, ahol kiderült:a reálbérek - 2012-2017 között - is kimagasló ütemben, mintegy 32 százalékkal nőttek. A jövő évi költségvetésben az eddigi adókedvezmények megmaradnak.
A tárca MTI-nek küldött közleményében kiemeli: a folyamatos emelkedéshez a kormányzat közszférában végrehajtott béremelései, továbbá a versenyszféra növekvő munkaerő-kereslete és a hatéves bérmegállapodás járultak hozzá. A bérnövekedés folytatását a 2019-es költségvetés is támogatja, hiszen a szociális hozzájárulási adó mértéke 19,5 százalékról 17,5 százalékra csökkenhet, ami a vállalkozásoknak további béremelésekre adhat mozgásteret. A közszférában is folytatódnak a bérfejlesztések. 2019-től tovább nő a katonák és a rendvédelmi dolgozók, valamint az egészségügyi szakdolgozók fizetése. Az önkormányzati köztisztviselők és a központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők bérrendezését is tervezik, a költségvetés pedig fedezetet nyújt valamennyi, a korábbi években már megvalósult béremelési intézkedés továbbviteléhez is.
A PM közölte: a nemzeti kormány célja változatlanul a teljes foglalkoztatás elérése és az, hogy a gazdasági növekedés eredményét a munkavállalók is egyre inkább érezzék. A növekvő bérek és a munkából élők számának dinamikus növekedése emellett a magyar gazdaság fellendülését is érdemben támogatja, párhuzamosan a költségvetés egyensúlyának megőrzésével.
Tovább csökkennek az adók
A kormány az adócsökkentésekkel is igyekszik támogatni a családok mindennapi életét. Ennek érdekében 2019-ben is marad Európában az egyik legalacsonyabbnak számító, 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint a vállalkozásokat érintő 9 százalékos társasági adó. Az úgynevezett szociális hozzájárulási adó pedig – az idén emelkedő kereseteknek köszönhetően – 17,5 százalékra mérséklődik, ez évi 100 milliárd forint megtakarítást jelent a vállalkozásoknak.
A legalacsonyabb, 5 százalékos áfakörbe kerülnek a – a baromfihús, sertéshús, a hal, a friss tej, és tojás után – a tartós tejek (UHT és ESL) is.
Tovább bővül a kétgyermekes családok adókedvezménye, amely gyermekenként 5-5 ezer forinttal, havi 40 ezerre emelkedik. Ezzel párhuzamosan folytatódik a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) is, amelyre 242 milliárd forintot fordítanak. Ezen felül megmarad a gyes és a gyed-extra is, a gyermekvállalás támogatása mellett a bölcsődei férőhelyek számának növelésével a kormány a gyermeknevelést is tovább támogatja.
Kedvezményes adókulccsal térhetnek vissza a munka világába azok az idősek, akik az öregségi nyugdíjuk mellett dolgozni szeretnének. Jelenleg nyugdíj mellett közel 70 ezren dolgoznak, számuk a kedvező adószabályok miatt jövőre jelentősen megnőhet.
Megszűnik jövőre a baleseti adó, valamint az egészségügyi hozzájárulás. Előbbi a biztosítási adóba, utóbbi pedig a szociális hozzájárulási adóba olvad be. A csökkenő szociális hozzájárulási adóval négy év múlva – amikorra akár 11,5 százalék lehet a mértéke – sokkal jobban járnak az EHO-s jövedelmet szerzők. Kedvezményt kapnak azok a vállalkozók is, akik nem minimálbérre jelentik be magukat: aki például annak dupláját keresi – a kedvezőbbé váló felső-határszámítás miatt –, az osztalék után nem kell majd szociális hozzájárulási adót fizetnie.
Jövőre csökken a motorkerékpárok regisztrációs adója, az online fizetések ösztönzése érdekében pedig 20 ezer forintig minden lakossági átutalás mentesül a pénzügyi tranzakciós illeték alól.
Fotó: Pixabay.com
|