Rendhagyó, ám annál életszerűbb és egyszerűbb az a projekt, amelynek keretében egy több mint egy éve a Fővárosi Önkormányzat gyepmesteri telepén, az Illatos úton szűk betonkennelében élő 6 éves kutyus költözhetett a Magyar Vöröskereszt kispesti telephelyére, amolyan „terápiás kutyaként”. Mindehhez nem kellett más, mint egy állatbarát befogadó intézmény, és annak az önkormányzatnak a nyitottsága, amelynek amúgy is vállalnia kell a kutya tartási költségeit.
- Rengeteget gondolkoztam azon, hogyan lehetne az lllatos úti gyepmesteri telepen bent lévő több mint száz állatnak gazdát találni. Korábban örökbeadó napokkal, a nehezen kezelhető kutyák rehabilitációjával próbáltunk minél többnek gazdát találni, de ezeket sajnos már megszüntették. Amikor pedig a főváros jelenlegi vezetése kiküldte a kerületeknek, hogy a közterületükről bekerülő állatok tartásáról ők kötelesek gondoskodni, adta magát, hogy ha már az önkormányzatnak kell állnia a kutya tartási költségeit, akkor kereshet neki otthont is. Innen jött az ötlet – mondta lapunknak Dódity Gabriella, a DOKTA kuratóriumi tagja. A képviselő hozzátette: természetesen az egésznek a kulcsa egy olyan intézmény, ahol mind a vezetés, mind az ott dolgozók nyitottak és szeretnék, ha egy kutya amolyan terápiás jelleggel ott élne velük a közintézményben. Nagy szerencse, hogy a Magyar Vöröskereszt kispesti szervezete, Csóka Éva és munkatársai ilyenek. És nagy köszönet jár a Magyar Vöröskereszt Budapesti Fővárosi Szervezete vezető asszonyának is a támogatásért.
- Valódi állatbarát közösség, és jó volt látni, hogy az ellátottak, akik igénybe veszik a nappali melegedőt, vagy akár éjszakára is ott lelnek menedéket, szintén nagyon várták, hogy megérkezzen Zénó – mesélte a képviselő, ezt azonban óriási előkészítés és szervezés előzte meg. Kispest Önkormányzata vállalta a mintaprojektet, a kutya etetésének és ellátásának költségeit élete végéig. A jegyző és a Polgármesteri Hivatal jogi irodája segítette a megállapodás létrejöttét, a Kispest Kft. megépítette a jogszabályi méreteknek megfelelő kennelt, az alapítvány pedig állta a készítés költségét, és kutyaházat is vett, a kispesti székhelyű Alpha-Vet pedig pórázt, nyakörvet és mindenféle felszerelést biztosított Zénónak. A Kutya Guru Team pedig segített Zénó kiválasztásában, előzetes kontrolljában, hogy biztosan problémamentes kutya kerüljön be a programba. És segíti az alapkiképzést is megadni neki.
- Amilyen egyszerűnek tűnik, annyi megoldandó kérdés és nehézség ötvözte az előkészítést. Bízom benne, hogy minél több önkormányzat vagy közintézmény csatlakozik a kezdeményezéshez, és egyre több szociális intézmény, nyugdíjasház, vagy akár gyermekotthon is él ezzel a lehetőséggel. Hiszen ne feledjük, nemcsak a rácsok mögül szabaduló kutyának segítünk, hanem a nehezebb sorsú emberek mindennapjaiba is vihetünk egy kis színt ezzel. Nyugat-Európában már komoly hagyománya van az állatasszisztált terápiának, és ha Zénó nem is képzett terápiás kutya, mindenki arcára mosolyt csal, ami felér egy terápiával – mondta Dódity Gabriella, aki hozzátette: már csak meg kell nevelni Zénót, aki az alap parancsokra hallgat, de hatalmas szívével, rengeteg energiájával még kissé hebrencs; de a legjobb kutyakiképző csapat veszi kezelésbe, a KutyaGuru Team.
fotók:fb
|