Miért is jó a gyerekjóga? Mert testi, lelki és szellemi örömöt okoz a kicsik mindennapjaiban. Általa megerősödik az izomzat, megismerik a testét és annak működését. Még az immunrendszerre és az idegrendszere is jó hatással van. Ráadásul megtanulnak csendben lenni, önmagukra figyelni, ellazulni, ami éppen a kicsiknél szükséges. Javul a légzésük, ami segít a betegségek megelőzésében. Sőt! Az érzelmi intelligenciais fejlődik: felismerik, megélik, kifejezik, kezelik az érzelmeiket, így félelmeiket és szorongásaikat is. Nő az önbizalmuk és a kitartásuk. Legfőképp az agyféltekéket harmonizáló gyakorlatok segítségével könnyebben megküzd majd a tanulási nehézségekkel.
Az ovijóga lételeme a mese, akárcsak a játék és a mozgás. Egy drámajátékba bújtatott mozgásfejlesztés. Az ősi jóga gyakorlatokból kiindulva, állatok és növények bőrébe burkolódzva zajlik a játék. Az oktató mutatja a gyakorlatokat, szövi a mese szálát, mondókákkal, dalokkal tarkítva. A gyerekek ezt utánozzák, és aktív szereplőivé válnak a történetnek, miközben megélik, kiélik belső feszültségeiket is.
A sulijóga pedig már a mese helyett inkább egy adott témára (jeles napok, ünnepek, testi, lelki fejlődést segítő) épül. Cél a gerinc egészségének megőrzése, a helytelen tartás és abból fakadó problémák javítása, a figyelem fejlesztése, a tudatosítás. Itt már több figyelmet kap a feszültségoldás, relaxáció képessége, illetve a koncentrációs készség és egyensúlyérzék fejlesztése, hogy a gyermekek az iskola diktálta feszes tempóval és feladatokkal is könnyedén megbirkózzanak.
De voltaképp mindkét korosztály foglalkozásainak felépítése egy megszokott rendben zajlik.
Elhelyezkedés, köszöntés, bemelegítés, nyújtó, hajlító gyakorlatok, sorozatok, helyes testtartást elősegítő gyakorlatok, állatutánzó nagymozgások, végtagszétválasztó, keresztező gyakorlatok, idegrendszer érését elősegítő gyakorlatok, gurulások, forgások, ugrások, relaxáció, légzőgyakorlatok, koncentráció-, figyelem összpontosító gyakorlatok, nagymozgásos játékok, érzelmi intelligenciát fejlesztő játékok, és a befejezés.
A foglalkozások pedig Csíki Mariann, óvodapedagógus, gyermekjóga oktató, a Gyermekeink Mozgásáért Egyesület elnöke módszerén alapszanak.
Az első foglalkozást január 19-én tartják a kicsiknek 16-16:45-ig, a nagyobbaknak 17-17:45-ig. (Cím: Három Lótusz, Fő utca 99.)
|