Hamvas Béla írja: „A lélek a túlvilágon csak akkor nyugszik meg, ha akad a földön valaki, aki élete igazságát kimondja.” Ez az utódok feladata és a hírvivőké, hogy mindenkihez eljusson a sorstragédia híre.
A Kárpátaljai tragédia című dokumentumfilm is az ősök és utódok igazságának megismertetésére törekszik. „Mondjuk ki: népirtás volt. Hét csapással bizonyítható, hogy a magyarok és a németek megsemmisítésére törekedtek.” – mondja Dupka György történész, aki szerint a valós történelem megismertetése Kárpátalján még mindig csak a lelkiismeretes tanárokon múlik, és nem a tanrenden.
Fordulatokkal és új üzenetekkel teli elgondolkodtató film, amely szinte már tragikomikus döbbenetet is magában hordoz, hiszen a 21. századból visszatekintve hihetetlennek tűnőek a szovjethatalom sakktábláján történő titkos paktumok, döntések határozatai, máig érvényes pecsétjei. Bizonyítékok hét csapásán keresztül juttatja el a nézőt a film a végső fordulatig, amelyből kiderül, hogy egy bocsánatkérésre sem futja.
Fóris Kálmán megpróbáltatásairól dokumentumfilmet készített a Kispesti Társaskör is, Dódity Gabriella a civil egyesület elnöke hónapokon át dolgozott a kispesti Gulág túlélő történetének bemutatásán, amelyből részleteket láthatnak a Kárpátaljai tragédia című fimben is.
A filmben megszólal az egykor Tiszabökényben, ma Kispesten élő 93 éves Fóris Kálmán is, aki szinte egyedüli a még mesélésre képes kárpátaljai túlélők közül. A kispesti Gulág túlélő is vendége lesz a premiernek, de mellette tiszteletét teszi Menczer Erzsébet, a Szorakész elnöke, Dupka György író, történész, Dódity Gabriella, a Kispesti Társaskör elnöke és a film alkotói is.
A Gulág Emlékév kapcsán a Kispesti Társaskör egy konferenciát is szervezett, ahol Menczer Erzsébet, a SZORAKÉSZ elnöke is előadást tartott a kegyetlen szovjet munkatáborokról.
Kárpátaljai tragédia címmel Hajduk Márta dokumentumfilmjének bemutatója:
2017. szeptember 21. 18 óra. Kispesti Kaszinó (Fő u. 42.)
|