Bár a közlekedés területén elsősorban a BKV finanszírozásának megoldása, a hitelállomány kezelése és a meglehetősen rossz állapotban lévő járműállomány lecserélése a legégetőbb feladat, ezzel párhuzamosan nem szabad megfeledkeznünk a közösségi közlekedési rendszer egészét érintő, XXI. századi technológiát követő megoldásokról sem – tudtuk meg a városüzemeltetésért felelős főpolgármesterhelyettestől. Dr. György István elmondta, fontosnak tartják, hogy a megoldáskereséssel párhuzamosan olyan, Európa nyugati felében már régóta jól beváltan működő megoldásokat is megvalósítsanak Budapesten, amelyek korszerűsítik és egyszerűsítik a közösségi közlekedés működését. Ilyen Jön az elektronikus jegyrendszer Közel egyéves egyeztetést követően az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank bejelentette: 54,2 millió euró értékben finanszírozná a budapesti elektronikus jegyrendszer bevezetését. A több lépcsőben megvalósuló beruházás jövőre indulhat el. főváros az elektronikus jegyrendszer is, amelynek bevezetése 2014-ben kezdődik.
A londonihoz hasonló kapuk épülnek a budapesti metróállomásokon. (fénykép: TfL)
Első lépésként 2014-ben a bérleteket chipkártyára cserélik, amely hasonlóan működik majd, mint egy bankkártya. A számlát a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) fogja vezetni, a bankkártyának az utazási kártya fog megfelelni, míg a számlán lesz nyilvántartva a bérlet.
„A bliccelésből és a bérlethamisításból eredő károk eddig éves szinten milliárdos nagyságrendű bevételkiesést okoztak a közlekedési vállalatnak, ezek kiszorítása tehát bevétel-növekedést eredményez majd.”
– A bérletek kártyája fényképpel lesz ellátva, és névre szóló lesz. Ez azért nagyon fontos, mert nagyon nehéz, szinte lehetetlen hamisítani; a bliccelésből és a bérlethamisításból eredő károk ugyanis eddig éves szinten milliárdos nagyságrendű bevételkiesést okoztak a közlekedési vállalatnak, ezek kiszorítása tehát bevétel- növekedést eredményez majd – mondta György István, aki hangsúlyozta, ennek köszönhetően az elektronikus jegyrendszer hozzájárul a közösségi közlekedés színvonalának jelentős emelkedéséhez és annak fenntartható finanszírozásához is. Mindezzel együtt kényelmesebbé is teszi az utazást, hiszen nem kell sorban állni: chipkártyánk egyenlegét pillanatok alatt akár az interneten, akár telefonos ügyfélszolgálat segítségével is feltölthetjük majd.
György István: az elektronikus jegyrendszer hozzájárul a közösségi közlekedés színvonalának jelentős emelkedéséhez és annak fenntartható finanszírozásához is.
Az elektronikus jegyrendszer bevezetésével az ellenőrök hordozható készülékekkel fogják ellenőrizni a jegyek és bérletek érvényességét, a metróknál és egyes HÉV-állomásokon pedig beléptető kapuk teszik majd lehetővé azt, hogy csak az arra jogosultak szálljanak fel a járművekre. A belépéskor oda kell tartani a kártyát a kapu erre a célra kialakított részére, és az csak akkor nyílik ki, ha a jegy vagy a bérlet érvényes. Más járműveken az elsőajtós felszállás teszi majd lehetővé a jogosultság ellenőrzését, amelyen az elöl elhelyezett leolvasóhoz kell majd hozzáérinteni a jegyet felszálláskor. A nagy forgalmú járatokon minden ajtón fel lehet majd szállni, de ezeken a járműveken ellenőrök dolgoznak majd, saját kézi leolvasóval.
Az elektronikus jegyrendszer kétségkívül egyik legnagyobb előnye – számos egyéb mellett – az átlátható és igazságos jegyrendszer, amelynek fontos eszköze az időalapú jegy bevezetése. Ez azt jelenti, hogy az utazásért nem átszállásonként, hanem a közlekedési eszközökön eltöltött idő alapján kell majd fizetni, függetlenül attól, hogy utazásunkhoz hány típusú közlekedési járművet vettünk igénybe. Az új jegyérvényesítők pedig lehetővé teszik a napi költési limit bevezetését is. Ez azt jelenti, hogy ha időben és az utazások száma tekintetében elérünk egy meghatározott limitet, a további utazásokért már nem von le további pénzt a rendszer tőlünk.
|