Aki manapság a Kőbánya-Kispest vasútállomáson keresztül jár, nap mint nap szembesül a siralmas összképpel: kosz van, sok helyen balesetveszélyes a járda és a lépcső, a mozgólépcső sokszor nem üzemel, a plexi válaszfalakat összefirkálták. Az agglomerációból és a külső kerületekből egyaránt jelentős utasforgalmat bonyolító Kőbánya–Kispest vasútállomás a ’90-es években indult hanyatlásnak.
A Köki egy ún. intermodiális csomópont, ahol helyi és távolsági buszok, metró és vonat találkoznak. A vasúti létesítmény tervezett felújítása része a MÁV 2013-ban indított állomásfejlesztési programjának, amelyre egy 2015- ös kormányhatározat értelmében a forrás is rendelkezésre áll. Csakhogy a terület tisztázatlan tulajdonviszonyai megnehezítik a projekt megindítását, ugyanis, amikor 1983-ban felépítették a Kökit, elmulasztották az ingatlanviszonyok rendezését. Telektulajdonos a MÁV-on kívül például a X. és a XIX. kerület, de a Pilisi Parkerdőgazdaság is.
A kitűzött cél az, hogy a három lépcsőben megújuló állomás fogadni tudja az új, emeletes Stadler vonatokat, az akadálymentes felszállás érdekében pedig megemeljék a korszerű vonatok padlószintjére a peronokat. Az egész állomásnak akadálymentesnek kell lennie, ezért nem csak a meglévő, zárt gyaloghidat látják el liftekkel, de azt a másik hidat is, amely ezzel párhuzamosan, mintegy 80 méter távolságban, a peronok elején épül meg.
A tervek szerint 2019-ben fejeződik be a felújítás. A kiviteli tervek augusztus végére készülnek el, de a MÁV illetékesei szerint egy anyaghasználatában igényes, modern, akadálymentes létesítményt alkotnak, sok rozsdamentes szerkezettel és üveggel, korszerű utastájékoztatással, a végig fedett peronokon padokkal. Kőbánya-alsó felújítása néhány éven belül szintén elkezdődhet, de erről a MÁV még nem mondott részleteket.
A környék már megújult
A KÖKI MÁV lépcső felújítását egyébként már év elején megkezdték, ezt Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) kispesti fejlesztéspolitikai tanácsnok szorgalmazta levélben a MÁV-nál. De jelentősen javított a környék látványán, valamint a közlekedés minőségén az is, hogy 2015-ben felújították a Sibrik Miklós úti felüljárót is Fővárosi Önkormányzati forrásból. dr. György István, akkori főpolgármester-helyettes nevéhez fűződik a projekt, ahogyan a KÖKI Terminálban lévő P+R parkoló kialakítása is.
forrás:kobanyaihirek
|