Hiányosságok a konyhákban
Sokkoló információk jutottak tudomásunkra több kerületi óvoda tálalókonyhájával kapcsolatban; mindkét helyen élelmiszerbiztonsági szempontból aggályos a helyzet. Úgy tudjuk, a Napraforgó ovi tálalókonyháján a külső főzőkonyháról odaszállított ételek biztonságos melegítéséhez nincsenek meg a megfelelő eszközök. Nem jobb a helyzet a Mesevár Óvoda Zrínyi utcai épületében sem, ahol szintén a melegítéshez szükséges eszközök, edények hiányoznak. A felsorolt hiányosságok miatt élelmiszerbiztonsági veszély áll fenn, ezért mindkét intézményben a népegészségügyi hatóság (régen ÁNTSZ) helyszíni szemléjét követően vizsgálatot is indítottak, amely akár az említett óvodák tálalókonyháinak bezárását is eredményezheti. A Zöld Sziget óvoda konyhája is szinte használhatatlan, ennek megújítására minisztériumi pályázaton indul az önkormányzat.
Balesetveszélyes udvarok
Néhány óvodát felújított ugyan az önkormányzat, ám a legtöbb azonban sajnos kimaradt a sorból. Nincs jobb helyzet az udvarokon sem. A Zöld Ágacska és a Zöld Sziget óvoda gyermekei az utolsó forró tanítási napokat leginkább a tantermekben fogják átvészelni, ugyanis mind a két intézmény udvarán balesetveszélyes állapotok vannak. Előbbiben szinte az egész udvar balesetveszély miatt le van zárva, utóbbiban „csak” a hat homokozót nem tudják használni a gyerekek, szintén azért, mert azok balesetet okozhatnak. De sorolhatnánk sajnos tovább: a Gyöngykagyló óvoda ablakait beszögelték, míg az Árnyas Óvoda egyik csoportszobájában – mint ahogyan azt korábban már megírtuk - hónapokig nem volt melegvíz, és a feljött parketta is veszélyes volt a kicsiknek.
Majd a szülők?
A legtöbb óvodában rengeteget áldoznak a szülők, nemcsak pénzt, hanem szabadidőt, munkát is arra, hogy az intézmény használható legyen. Többször ők tapétáznak, festenek, szerelgetik, szépítgetik az épületet, hogy gyermeküket használható környezetben tudhassák. Számos óvoda rendelkezik alapítvánnyal, azon keresztül is jó néhány dolgot meg tudnak oldani, de a nagyobb munkákra egyáltalán nem futja. – Becsülendő, hogy a kispesti szülők sokat áldoznak az óvodákra, de nem várhatja el senki tőlük, hogy megoldják az önkormányzat helyett a feladatokat. A gyerekek idejük nagy részét a bölcsődében, óvodában, iskolában töltik, és nem mindegy, milyen körülmények között. Megengedhetetlen, hogy a tisztasági festésre, vagy a konyhák alkalmatlanságára is a hatóság figyelmeztesse az önkormányzatot, mint ahogyan az is elfogadhatatlan számomra, hogy az udvarokon elhasználódás vagy balesetveszély miatt legyenek elzárva játékok a gyerekek elől. Örülünk, hogy Kispesten szépek a közparkok, de ezzel párhuzamosan arra is figyelni kellene, hogy az iskolák és az óvodák, bölcsődék állapota is megfelelő legyen. A vagyonkezelő számítása szerint több mint 700 millió kellene az óvodák és iskolák rendbetételére, de a költségvetésben erre mindössze csak 100 millió szerepel. Az óvodák és iskolák mielőbbi felülvizsgálatát és felújítását sürgeti a frakciónk – mondta Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) képviselő, aki azt is hozzátette: a napokban tartott a városvezetés a kormány által kiírt legújabb pályázat kapcsán egyeztetést, amelyen ő maga mint fejlesztéspolitikai tanácsnok vett részt. Az ötletelés során szóba került a Berzsenyi utcai rendelő megújítása és a KAC-pálya nyílászáróinak cseréje is, ekkor ő maga javasolta: mindkét cél fontos, de talán célszerűbb volna a működésre alkalmatlan óvodai konyhák, vagy elhanyagolt csoportszobák megújítására fókuszálni.
A kormány segít
Három pályázatot írt ki a kormány a közelmúltban, többet kifejezetten óvodafejlesztésre. A Nemzetgazdasági Minisztérium gyermekétkeztetés feltételeit javító fejlesztéseket támogatására kiírt pályázatán Kispest a Zöld Sziget Óvodával kritikus állapotban lévő konyhájának rendbetételére szeretne pénzt szerezni. Óvodai férőhelybővítésre 2,5 milliárdot szán idén a kormány, kerületünk ezen a Mézeskalács, a Tarkabarka és a Mesevár Óvodával indul a férőhelyhiány enyhítése érdekében. A kormány legújabb pályázatán óvodák, iskolák, egészségügyi intézmények és sportlétesítmények fejlesztésére nyerhetnek forrást a települések, Kispest ezt is kihasználhatná a leromlott állapotú óvodák rendbetételére.
|
Igen, a legszükségesebb dolgokat célszerűbb lenne rangsorolni, mint például a kisgyerekek életkörülményeit a mindennapokban. Az óvodák kisgyermekeinknek nyújtott életkörülményeit felülvizsgálni és felmérni mindazon minél előbb javításra, változtatásra váró feladatait, amik szükségesek ahhoz, hogy egy önkormányzati intézmény kisgyerekekre vigyázzon mindaddig, míg a szülők dolgoznak, és azon idő alatt biztonságba tudhatja így gyermekeit.
Reméljük és várjuk a folytatást!