A Szivárvány Óvodába járó gyerekek népzenés előadással köszöntötték a Kispesti Nyugdíjas Klub október 15-i találkozóján összegyűlteket.
A gyermekek szívmelegítő műsora után Hegedűs Zoltán kommunikációs szakember húsbavágóan fontos témákra hívta fel az idősek figyelmét: ugyanis a média és a reklámok manipulatív hatásairól beszélt. Mint mondta, „a reklám önmagában nem jó vagy rossz, sőt önmagában nem is manipulatív, hiszen a reklám is egy eszköz – olyan, mint egy kés: kenyeret is lehet vele vágni, de ölni is.”
Egy városi ember több száz, akár több ezer reklámmal találkozhat naponta: kisebb-nagyobb köztéri plakátokon, hirdetőtáblákon és –oszlopokon. Emellé pedig ott az elektronikus média: rádió, televízió és az internet. Ezek között kell tehát eligazodni, amihez három egyszerű szempontot adott: „az ideális reklám rövid, figyelemfelkeltő és félreérthetetlen”. Ez utóbb aspektus jelenti mindig az érzékeny pontot, mivel nincs és nem is lehet törvényileg szabályozni, hogy meddig tart az egyértelmű üzenet és hol kezdődhet a manipulatív tartalom.
Végül felhívta a figyelmet az időseket az elmúlt években hírhedten sokat ért „támadásokra” is, amelyek a különböző termékbemutatókon történtek. Igaz ezekre vonatkozóan született szabályozás, azonban korábban tényszerűen számos visszaélés és megtévesztés áldozatai lettek a szépkorúak az ilyen rendezvényeken. „Éppen az elmúlt napokban hozta le az egyik napilap, hogy egy ilyen termékbemutatón halálos kórt hazudtak a résztvevőknek”.
Legutóbbi összejövetelünkön a Szivárvány Óvodába járó gyermekek adtak népzenés műsort. A kedves előadás után Hegedűs Zoltán kommunikációs szakember a reklámok és a média manipulatív veszélyeiről beszélt.
|