Minden kiemelt területre több forrás jut
Több forrást biztosít a kormány jövőre a családtámogatásra, az otthonteremtésre, az egészségügyre és az oktatásra is, mint idén – derül ki a jövő évi költségvetésből. Mindeközben további adócsökkentésekre és béremelésekre is lehet számítani. A költségvetés célja, hogy megőrizze hazánk biztonságát, fenntartsa a gazdasági növekedést, támogassa a családokat és vállalkozásokat, valamint, hogy előmozdítsa a teljes foglalkoztatás elérését.
A családtámogatásra fordított pluszkiadások – már adókedvezményekkel együtt – elérik a 2000 milliárd forintot, de több, 242 milliárd forint jut az otthonteremtési programra is.
Emellett az egészségügy és az oktatás is több, 505, illetve 606 milliárd forintból gazdálkodhat jövőre, míg a közbiztonság megerősítésére és a honvédelemre 156, az önkormányzatokra pedig mintegy 200 milliárd forinttal többet fordít a kormány.
Tovább erősödnek a családok
Jövőre 79 milliárd forintra emelkedik az ingyenes gyermekétkeztetésre szánt forrás (amely 2010-ben 29 milliárdot tett ki), az óvodák fejenkénti működési támogatása 81 ezer 700 forintról 97 ezer 400 forintra nő, az óvodai eszközbeszerzésre pedig 3 milliárd forint áll majd rendelkezésre.
Idén szeptemberben több mint egymillió iskolás ingyen kapta a tankönyveket az 1-9. évfolyamban, de jövőre 11 milliárd forintra nő az e célra szánt forrás. Eközben továbbra is a gyermek hároméves koráig tart a gyes, marad a gyed extra, amelyek összege szintén emelkedik jövőre. A családi otthonteremtési kedvezményben (CSOK) eddig 75 ezer család részesült, de az e célra fordítható összeg is jelentősen emelkedik jövőre, 242 milliárd forintra.
Növekednek a munkaalapú családtámogatások is, 14 százalékkal 265 milliárd forintra. Ez fontos segítség a munka világába visszatérő kisgyermekes édesanyáknak: az őket foglalkoztató munkáltatókat támogató adókedvezmény mértéke 100 ezer forintról 138 ezer forintra emelkedik. A kétgyermekes családok adókedvezménye pedig 40 ezer forint lesz januártól.
Alacsony adók, emelkedő fizetések
Jövőre is marad az Európában egyik legalacsonyabb, 15%- os személyi jövedelemadó és a 9%-os társasági adó. Eközben – a gazdaságban több mint 130 milliárd forintot hagyva – 19,5%-ról 17,5%-ra mérséklődik a szociális hozzájárulási adó, és csökkennek a munkaadói adók, ami mozgásteret biztosít a béremelések folytatásához. A költségvetésből kiderül, hogy a piaci szféra mellett a rendvédelmi dolgozók és az ápolók is újabb béremelésre számíthatnak.
Tartósan emelkedő bérek
Kimagasló mértékben, 9,4 százalékkal emelkedtek a reálkeresetek az idei év első hét hónapjában, a bruttó és nettó bérek pedig egyaránt 12,1 százalékkal nőttek. A kormány által 2016-ban tető alá hozott bérmegállapodás eredményeként 26 százalékkal emelkedő keresetek, valamint a reálbérek 67 hónapja való töretlen emelkedése tovább gyorsítják hazánk felzárkózását az európai bérekhez, és jól mutatják, hogy egyre jobban megéri dolgozni Magyarországon. A hatéves bérmegállapodásnak köszönhetően a kereset-emelkedés tovább folytatódhat a következő években is: 2022- re a reálbérek a 2016-os értékük közel másfélszeresére emelkedhetnek.
Még igényelhető a téli rezsicsökkentési támogatás
Október 15-ig igényelhetnek a téli rezsicsökkentés keretében egyszeri természetbeni támogatást, akik korábban nem részesültek a rezsicsökkentésben, mert a vezetékes gáz-, vagy távfűtés helyett más fűtőanyagot használnak.
A kormány egyszeri természetbeli juttatása keretében tűzifát, szenet, palackos, vagy tartályos PB-gázt, fűtőolajat, valamint brikettet igényelhetnek a jogosultak.
Az igénybejelentő nyilatkozatokat a jogvesztő határidőig a Polgármesteri Hivatal Humánszolgáltatási és Szociális Irodáján kell benyújtani.
A jövő évi költségvetés egyik célja, hogy a biztonság és a növekedés fenntartásával tovább erősítse a magyar családokat.
Forrás: MTI, Origo.hu , Demokrata.hu
Főkép: Pixabay.com
|