Augusztus 20-án ünnepli az egyház Szent István királyt. A magyar ünnep dátuma sajátos. A szentek ünnepét általában haláluk napjára teszik, ám mivel István esetében ez augusztus 15. lenne, Mária mennybevételének napja, így Szent István magyar király ünnepét a következő napra, augusztus 16-ra tette a világegyház. Az augusztus 20-i dátum, azaz a magyar ünnepnap viszont István király 1083-ban történt szentté avatásának napja.
Augusztus 20. ünnepe 2000 éves keresztény történelmünk foglalata, magyarázata. Szent István fontos példa, hiszen ő nemcsak politikai megfontolásból volt keresztény, hanem teljes szívvel, odaadással Krisztus követője volt, az evangélium szerint élt, és így is uralkodott. Az uralkodással járó felelősséget átérezte, a nép földi boldogulásának biztosítását szolgálatként fogta fel.
Szent István hite olyan eszményi példa, amely az egész magyarság számára utat mutat. Úgy tette európaivá és kereszténnyé Magyarországot, hogy függetlenségét megőrizte, és sajátos jellegét, kultúráját meg tudta tartani. Szent Istvánra úgy tekinthetünk, mint a történelemben oly sokszor megélt újrakezdés eszményképére, tisztelete minden nemzeti föllendülés és építkezés korszakában megerősödik.
Szent István napja az új kenyér ünnepe is. Egyes helyeken e napon a legszegényebb családnak nagy kenyeret sütöttek, amelyhez a lisztet házról házra gyűjtötték össze.
|