A rendszerváltás óta nem volt olyan rekordalacsony – 3,4 százalékos – a magyarországi munkanélküliségi ráta, mint most. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint ismét 4,5 millió felett van a foglalkoztatottak létszáma a március-májusi három hónapos időszak átlagában, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 43 ezerrel többen dolgoznak.
A polgári kormány 2010-es megalakulása, és az akkori 3,7 milliós foglalkoztatottsághoz képest ez 800 ezres növekedés.
Ugyan a munkanélküliségi ráta csökkenése egyre lassul, de a kormány abban bízik, hogy a mostani érték még nem a végleges szám, s amíg van olyan ország, amelynek jobbak a mutatói – mint például Csehország a maga 2 százalékával –, addig a kormánynak is van, lehet tennivalója.
Az adatok azt is jelzik, hogy a különböző szektorokban érezhető munkaerőhiány és a bérnövekedés "magatartásbéli változásra" kényszerítette a vállalkozásokat, így ezek sokkal hatékonyabban használják fel a munkaerőt, mint korábban.
„A kedvező gazdasági helyzet, a kormányzati gazdaságpolitikai lépésekkel megtámogatva eredményezte azt, hogy Magyarország ma az Európai Unióban a negyedik legjobb adatot tudja produkálni a munkanélküliségi rátát tekintve" – hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter. Hozzátette: nagy jelentőséget lehet tulajdonítani a munkavédelmi akciótervnek is, amely a jelek szerint jól működött az elmúlt években.
A miniszter kitért arra is, a KSH adatai szerint a közfoglalkoztatottak létszáma is kedvezően alakult, hiszen az egy évvel korábbihoz képest 48 ezerrel kevesebben dolgoznak így. Mindez úgy valósult meg, hogy az elsődleges munkaerőpiacon egy év alatt 84 ezer új munkahely jött létre. "Tehát az kitűzött célunk, hogy a közfoglalkoztatás egy átmeneti lehetőség legyen csak, s innen tovább tudjanak lépni az emberek egy valós, tényleges munkaerőpiacra (...), úgy tűnik, hogy működik" – mondta.
Forrás: MTI
Infografika: MTI
Főkép: Pixabay.com
|