Még véletlenül se kényszerítsük hirtelen fékezésre a mentőautót, mert ez komoly traumát okozhat a betegnek. Éppen ezért autópályán se előzzük meg a megkülönböztető jelzést használó autót, hiszen bármikor adódhat olyan helyzet, hogy fékeznünk kell, amivel feltartjuk, rosszabb esetben pedig fékezésre kényszerítjük. A Budapesti Rendőr-főkapitányság Facebook-oldala hangsúlyozza továbbá: amikor látjuk a mentő-, rendőr- vagy tűzoltóautót, keressünk kitérési lehetőséget. Ha egysávos úton haladunk, akkor lassú fékezéssel, irányjelző használatával húzódjunk az út szélére, s tegyünk így akkor is, ha a megkülönböztető jelzést használó jármű szemből érkezik.
Kétsávos úton, folyamatos haladásnál soroljunk át a külső sávba, szabadon átengedve neki a belsőt. Ha a forgalom lassan halad, az autósoknak a két sáv szélére kell húzódniuk, középen szabad utat hagyva az érkező kékfényes autónak. Három vagy több sávos úton azt a sávot tegyük szabaddá, amelyikben halad a rendőr-, mentő- vagy tűzoltóautó. Piros lámpánál állva hagyjunk helyet az előttünk álló mögött, hogy szükség esetén ki tudjunk térni.
Az oldal hangsúlyozza továbbá, hogy gyalogosként és kerékpárosként is figyeljünk a megkülönböztető jelzést használó járművekre: semmiképpen se szaladjunk át előtte az úton, kerékpárral pedig húzódjunk félre.
A fény nemzetközi napja – International Day of Light
Azt követően, hogy 2015-ben világszerte nagy sikerrel ünnepelték a fény nemzetközi évét, az UNESCO döntése értelmében – 2018-tól kezdődően – május 16-át a fény nemzetközi napjává nyilvánították. „A fény központi szerepet játszik az életünkben. A legalapvetőbb szinten, a fotoszintézisen keresztül a fény maga az élet eredete. Ezen a napon ünnepeljük a fény szerepét a tudományban, a kultúrában, a művészetben, a fenntartható fejlődésben, valamint számos szerteágazó területen, mint például az orvostudományban, a kommunikációban és az energiában” – olvasható az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság oldalán.
|